A magyarországi, évente körülbelül hétezer új emlőrákos betegszám tartalmazza azokat a nőket is, akiknél korai stádiumban, frissen diagnosztizálták a betegséget – emelte ki Boér Katalin, hozzátéve, hogy a páciensek alig tíz százalékánál diagnosztizálnak áttétet.
„Ez azt jelenti, hogy évente hétszáz új áttétes beteg lehet.
Ehhez hozzáadódnak azok, akiket korábban diagnosztizáltak és az évek során válnak áttétessé.”
A Szent Margit kórház osztályvezető főorvosa jelezte, az elmúlt két évtizedben megfigyelhető, hogy a nők korábban fordulnak orvoshoz, ezért sokkal több korai stádiumú emlőrákot diagnosztizálnak. Boér Katalin hozzátette, ebben a mammográfiás szűrővizsgálatok elterjedésének is fontos szerepe van.
„Sajnos még mindig jelentkeznek nők előrehaladott emlőrákkal.”
A mellrák továbbra is az idős kor, az úgynevezett posztmenopauza időszakának a betegsége, de fiatalkorban is előfordulhat – mondta a főorvos.
„Időben történő diagnosztizálás esetén akár százszázalékos gyógyulás is elérhető.”
Boér Katalin arra hívta fel a figyelmet, meg kell tanulni az emlők önvizsgálatát, rendszeresen meg kell tapintani, a tükörben meg kell nézni a mellek formáját, és részt kell venni a 45-65 év közöttiek magyarországi szűrőprogramjában.
„Az áttétes betegekre kevesebb figyelem irányul, pedig itt élnek közöttünk, ellátják a családjukat, nevelik a gyerekeiket, dolgoznak, miközben kezelésekre járnak és elviselik a terápiák esetleges mellékhatásait.”