Az elmúlt évszázadokban nem volt arra példa a világban, hogy a kamaton a negatív tartományban legyenek, éppen ezért, ez a mostani helyzet igen különös – mondta Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke.
„Furcsa és szinte hihetetlen dolog, hogy valaki odaadja egy banknak a pénzét, és kevesebbet kap vissza, mint amennyit berakott.
Ez a pénzügyi perverzió mindent egy kicsit más megvilágításba helyez a piacokon és nagyon furcsa, érdekes dolgokhoz vezet.”
A különböző pénzügyi, vagy reáleszközöknek az áralakulásában meghatározó a kamat, vagyis minél alacsonyabb a kamat, annál magasabb akár az ingatlan, akár a részvény ára – magyarázta Szabó László.
„Nem véletlenül használtam a perverzió szót, rendkívüli eseménynek, nem normálisnak tartom.”
Azt nem lehet tudni, hogy mikor, illetve egyáltalán lesz-e visszarendeződés - tette hozzá.
„A folyamatos kamatcsökkenés régóta kezdődött, de előbb-utóbb véget ér. Míg a kamatok csökkenése az eszközárakra pozitívan hat, az emelkedés ennek pont az ellentéte, az mindig negatív jelenség. Nemcsak az eszközök-tulajdonosok számára, hanem a hitelfelvevőknek is, hiszen ha a kamat alacsony, egy felvett hitel kamatterhei nem jelentenek túl nagy problémát, de ha egy egyszázalékos kamat négyre emelkedik, az fájdalmas a korábbi időszakhoz képest.”
Vagyis a visszarendeződésnek rengeteg vesztese lesz, hiszen soha ilyen nagy GDP arányos hitelállomány nem volt még a világban – mondta Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke.
Az elmúlt nyolc év brutálisan kemény gazdaságpolitikája és a sok megszorítás pozitív hatásai már érezhetőek
– hangsúlyozta Szabó László.
A magyar gazdaságpolitika ki tudta használni az elmúlt években a globális kamatcsökkenés hatásait – mondta a Hold Alapkezelő elnöke.
„Főleg mivel devizahitelek voltak Magyarországon, ez azért nem volt magától értetődő, tehát ez mindenképpen nagy eredmény.”
Ezen kívül volt egy nagyon erős konszolidáció – folytatta Szabó László.
„Ezt nyilván a kormányzó pártok nem így hívták, de
brutális megszorítások voltak.
Sokat hallani arról, hogy a magánnyugdíj-pénztári pénzeket elvették, de arról kevesebbet, hogy a rokkant-, a korkedvezményes nyugdíjak megszigorításával a másik lábát is nagyon keményen megnyesték a dolgokat. Ezek hosszútávon nagyon sokat számítanak.”
A hitel visszafizetése mindig fájdalmas, de ezt levezényelték, ami nagyon fontos.
„Ennek köszönhetően ma sokkal jobb makróval indulunk neki ennek a konjunktúrának, mint korábban.”
Pozitívum még, hogy csökkent az adósságban a külső függőség. Ezzel párhuzamosan a politika a szükségesnél jobban beavatkozik az emberek életébe, az állam szerepe nagyon megnőtt.
„Az állam szerepének erősítésének, nem a szabályozásban, hanem a gazdasági szereplők tekintetében, több hátránya van, mint előnye.”
Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke azt mondta, ha vállalati szinten számít a jó hangulat, a megbecsültség, a viták megoldási módja, az, hogy az emberek szeretnek bemenni dolgozni, tudnak azonosulni a célokkal, akkor ezek a tényezők makroszinten is számíthatnak.