A világ legtöbb pontján már felismerték, hogy a környezetben visszafordíthatatlan károkat okoztak, Magyarországon ezt még nem látják. Ez a hozzáállás a Római-partot is veszélyezteti – mondta Lányi András író, filozófus.
„A világ szerencsésebb tájain egyre nagyobb az emberekben az aggodalom, a tudatosság, és ezért a védekezés készsége. Társadalmi nyomásra a maguknak sikert kívánó politikusok vagy üzletemberek a zöld technológia, a zöld területek oldalára állnak. Magyarországon ez fordítva történik: még mindig az ingatlanlobbi, a technokrácia szolgálatában áll a politikusok többsége. Ha felmerül az, hogy beépítsünk vagy megvédjünk egy zöldterületet, legyen szó a Városligetet, a József nádor térről, az Etele útról, a budai hegyekről, akkor
mindig a természet húzza a rövidebbet, mert nem elég erős az emberi védekezés.
A természet nem tud védekezni.”
Lányi András szerint a lakosságnak is lényeges szerepe van a fontos közügyekről való viták alakításában.
„Új szempontok, értékek megjelenítése a társadalomban mindig úgy történik, hogy először egy éber vagy érdekelt kisebbség elkezdi hangoztatni, és egyszer csak gyűlöletesnek érezzük már a rabszolgaságot, a pogányságot vagy a szegénységet. Ezek lassan többségi véleménnyé válnak. A politikusok ebben kezdeményező szerepet is játszhatnak. És a politikai viták, harcok frontján dőlhetnek el. Az ökopolitika, a zöldpártok világszerte kisebbségi helyzetből fokozatosan tudatosítják a társadalomban, hogy milyen veszélyekkel nézünk szemben, milyen értékeket szeretnénk megvédeni.
Nem a természetnek, az embernek lesz jó, ha jobb minőségű, szebb életet élhet.”
A filozófus hozzátette, nagy érték, hogy a Római-partra egyaránt jár ki gazdag és szegény, idős és fiatal.