A Fővárosi Közgyűlés 19 igennel, 2 tartózkodás mellett fogadta el szerdán Tokody Marcell jobbikos képviselő előterjesztését, miszerint 2025-ig kivágják az összes kanadai nyárfát a budapesti közterületekről.
A kanadai nyár nem allergén növény, a májusban látható vattaszerű termése allergiát nem okoz. A polleneket februártól áprilisig szórja, de ezek szemmel nem láthatóak – mondta az InfoRádiónak a Levegő Munkacsoport tagja. Schnier Mária szerint a termés legfeljebb akkor ingerelheti az embereket, ha az arcukra száll.
Nékám Kristóf allergológus professzor, klinikai immunológus megerősítette, hogy a nyárfa nem allergén, bár szösze irritációt okozhat.
„Viszonylag kevés allergiás tünetet vált ki, de sok irritáló hatása van”
- mondta.
Szintén érv volt a kanadai nyárfák eltávolítása mellett, hogy a szösz gyúlékony. Schnier Mária nem érti ezt a felvetést, mert az avar is gyúlékony, ha rádobnak egy cigarettacsikket, akkor lángra kap.
A kanadai nyár előnye, hogy gyorsan növekvő faj, amely hamar hatalmas lombkoronát növeszt, árnyékot ad a kánikulában és tisztítja a levegőt. A tervek szerint a kivágott fákat minden esetben facsemetékkel pótolják, az egészséges, kifejlődött fák azonban nem pótolhatók, az újak levegőtisztító hatása elmarad a nyárfáétól – mondta Schnier Mária.
Az InfoRádió megkereste a Főkertet is, hogy a fakataszterük szerint hány kanadai nyárt vágnak ki és milyen ütemezéssel a következő években. A vállalat későbbre ígért választ.