Évek óta nem volt olyan sok üres háziorvosi praxis, mint most. Jelenleg 317-ben nincs állandó háziorvos, ezek közül pedig 65 házi gyermekorvosi körzet – tudta meg a Magyar Nemzet.
Az Állami Egészségügyi Ellátóközpont adataiból készített összesítés szerint míg 2015 júliusában 231 betöltetlen körzet volt, addig 2016 januárjában már 238, tavaly decemberben pedig 281. A helyzet idén csak rosszabb lett: márciusban már 287 üres praxis volt, és alig öt hónappal később ez a szám további harminc körzettel bővült. A betöltetlen praxisok jellemzően az ország félreeső területein találhatók, ráadásul gyakran több kisebb környező település ellátásáért kellene felelnie a háziorvosnak. Most került fel a listára a Baranya megyei Sellye, a Bács-Kiskun megyei Kunszentmiklós és Pirtó is.
Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok megye több településén már 2004 óta betöltetlen a praxis.
Nehéz helyzetben vannak például Györgytarló, Putnok, Tiszabő és Mezőhék lakosai, akik 13 éve várnak állandó háziorvosra.
Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke korábban azt mondta: Magyarországon a háziorvosok kétharmada nyugdíjaskorú, vagy öt éven belül az lesz, így 2200 praxis sorsa kérdéses. Az elnök szerint az volna a megoldás, ha a háziorvosok jövedelmét magasabb szintre emelnék, mint amennyit egy orvos a kórházban tud megkeresni.
Annak érdekében, hogy a körzetekbe orvost találjanak, a kormány praxisonként akár tízmillió forintos letelepedési, valamint praxisvásárlási támogatást nyújt, ám az előző két évben nem sikerült felhasználni a 750 millió forintos keretösszeget. Idén a letelepedési támogatásra pályázók már a korábbi összeg dupláját kaphatják. Egy 60 hónapja üres praxis esetében 20 millió forint jár a nyertes pályázónak. A májusi adatok szerint ennek ellenére 11 orvos kapott támogatást.