Az iskolatáska súlya, főleg a kisebb gyerekeknél, de a kialakítása is nagyon fontos – emelte ki a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa. Moravcsik Bence Balázs hozzátette, az lenne az ideális, ha 30-60 kiló közötti gyerekek öt kilónál több súlyt nem cipelnének.
„Gyakori, hogy tíz kilót is visznek. Az öt kilós táskát is úgy kell hordani, hogy szimmetrikusan feküdjön a hátára, a lapockától a medencelapátig felső széléig érjen.”
Már a gyártók törekszenek az ergonomikus kialakításra, de a felhelyezésre is oda kell figyelni: a lapocka magasságából induljon és érkezzen meg a csípőlapátig.
„Legyen tartása a táskának, de nem kell, hogy nagyon kemény legyen. Inkább merevebb legyen, mint ha teljesen puha.”
Az ortopéd orvos hangsúlyozta, a félvállon hordott táskát felejtse el a gyerek, fontos, hogy szimmetrikusan hordja.
„A serdülőkorban, amikor a tartás amúgy is hanyagabb, a vállak előreesnek, a nem szimmetrikus táskahordás miatt gyakrabban alakulhat ki gerincferdülés, a nagyon csúnya, a gerinc fejlődését érintő Sajermann-kór.”
A Nyugat-Európában elterjedt, Magyarországon azonban még ritkán látott, gurulós táskáról Moravcsik Bence Balázs azt mondta, jó, mert a súly nem terheli a gerincet.
„Lehetőség a gerinc védelmére.”
Az ortopéd szakorvos kiemelte, nagyon fontos még a kontrollált körülmények közötti, akár edzővel végzett szimmetrikus terhelés végzése. A Moravcsik Bence Balázs hozzátette, a táska, valamint a megfelelő mozgástevékenység kiválasztásában és megszerettetésében óriási a szülők felelőssége.