Újra beindul a nagy börtönüzlet

InfoRádió
2017. augusztus 23. 10:25
Augusztus 26-án jár le az ajánlattételi határidő a tervezett nyolc új börtön kivitelezési munkáira másodszor kiírt közbeszerzési pályázaton - mondta a BVOP szóvivője. Orosz Zoltán szerint 2019-re megszűnik a túlzsúfoltság a hazai börtönökben.

A magyar börtönök túlzsúfoltak, most nem egészen 132 százalékos az intézetek kihasználtsága, de pár éve még 100 helyen 142 elítéltet zsúfoltak össze, amivel az utolsók voltunk a kontinensen, még ma is csak Macedóniában rosszabb valamivel a helyzet. Magyarországon 2016-ban 13 474 férőhelyen élt majdnem 18 ezer rab, idén augusztus közepi adatok szerint jelenleg 17 876 elítélt van a zárkákban - derül ki a Népszava cikkéből.

A fogvatartás körülményei miatt magyar rabok eddig több ezer keresetet nyújtottak be az Emberi Jogok Európai Bíróságához, amely többször is felszólította Magyarországot, hogy találjon megoldást a zsúfoltság enyhítésére. Strasbourg 101 esetben marasztalta el a magyar kormányt, eddig közel

500 millió forint kártérítést kellett fizetnie a magyar államnak.

 A beadványok elbírálását bíróság most felfüggesztette, mert januártól a magyar jogrendszerben is lefolytathatók ezek az eljárások.

A kormány tavaly döntött arról, hogy hét településen 500 fős, egy helyen pedig ezer rabot befogadó új börtön épül. A településeket is pályáztatták, óriási volt a túljelentkezés, mert mindenhol 250 helyi vagy környékbeli lakos foglalkoztatását ígérték. A nyertesek: Komló, Ózd, Kemecse, Csenger, Komádi, Heves és Békés, az ezerfős intézményt pedig a Kunmadaras határában található egykori szovjet laktanya területén építik meg.

Az új börtönökkel 4500 új férőhely jön létre, és 2500 munkatársat akarnak felvenni. Az ő toborzásuk és felkészítésük folyamatos, az első 476 fős csoport januárban kezdte meg a tanulást a Nyíregyházi Egyetemen létrehozott képzési centrumban és a BV Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központjában. 

Első körben idén május elején eredménytelennek nyilvánították a közbeszerzést, mert a pályázó cégek messze túllépték a 102 milliárdos teljes fejlesztési csomagon belül építésre meghatározott 46 milliárd forintos keretet. Most zárul majd a második pályázat.