Így vadásznak munkaerőre a Balatonon - hetilapszemle

InfoRádió
2017. augusztus 3. 17:39
Hatalmas büntetés várhat a német autógyártókra, ha tényleg kartelleztek; Leslie Mandoki koncertjei állami támogatásáról is beszélt; a Balatonon sok vendéglátó mindent megpróbál, hogy munkaerőt találjon. Szemle a hetilapok cikkeiből.

A Heti Válasz arról ír, példátlan büntetéseket fizethetnek a német autógyártók, ha megáll a kartellvád, miközben rengeteg pénz kell a fejlesztésekre is. A nagy német cégek vezetői a 90-es évek közepétől tartottak rendszeres találkozókat, csak az utóbbi öt esztendőben sajtóhírek szerint több mint 60 munkacsoportban legalább ezer egyeztetést tartottak műszaki, beszállítói, környezetvédelmi és költségszintekkel kapcsolatos ügyekben. Egyeztették egy sor alkatrész méretét, működését és árát.

A Figyelő Leslie Mándokival készített interjút. A magyar származású német zenész, zenei producer azt mondta, „a mostani migrációs hullám olyan kultúrákból táplálkozik, amelyek felerősítik az antiszemitizmust, a homofóbiát, a női egyenjogúság elutasítását, ezért különösen fontos, hogy kiálljunk az értékrendszerünk mellett”. Leslie Mandoki az interjúban beszél Soros Györgyről, koncertjeinek állami támogatásáról, a sajtószabadságról, Orbán Viktorról és arról, hogy miként támogatja az őszi németországi választásokon Angela Merkelt.

A HVG arról ír, miközben a munkaerőhiány helyenként kritikus méretet ölt, a fizetések alig nőnek. A cikkben megszólaltatott vendéglátó szerint a szakiskolákban végzett diákok jelentős része azonnal külföldre megy, akik maradnak, nem hajlandók még nettó 300 ezer forintos havi bérért és ingyen szállásért sem végigdolgozni a nyarat a Balatonon. Vannak, akiket pajtában, garázsban, paplakban vagy kempingben szállásolnak el a munkaadók, csak ne kelljen a szezon közben munkaerőhiány miatt lehúzni a rolót.