"A kankó már évtizedekkel ezelőtt megkezdte az antibiotikumokkal szembeni ellenállóképességének kifejlesztését. 2011-ben a Távol-Keleten diagnosztizálták az első olyan eseteket, amikor a különböző irányelvekben szereplő terápiás ajánlások is hatástalanok voltak. Kialakult tehát egy olyan gonorrhea törzs, amely a rendelkezésre álló antibiotikumokkal nem, vagy csak nagyon megemelt dózissal gyógyítható" - mondta el az InfoRádiónak Várkonyi Viktória bőr- és nemigyógyász.
A szakorvos hangsúlyozta, hogy a betegség szexuális aktussal terjed.
Leginkább azok veszélyeztetettek, akik az alkalmi kapcsolatokat kedvelik. A férfiaknál 2-3, de maximum öt napon belül kiderül, hogy megbetegedtek, ennek fő jele a fájdalmas, gennyes vizelés - ilyen tünetek esetén biztosan orvoshoz kell fordulni.
Ám vannak olyan esetek is, amikor a kankó nem okoz tüneteket, tehát az illető úgy fertőz, hogy nem is tud róla.
"A nők esetében gyakran hiányoznak a klasszikus klinikai tünetek, tehát ők sem tudják, hogy esetlegesen fertőződtek" - hangsúlyozta.
A probléma a szakorvos szerint abból adódik, hogy a pontos diagnózis felállítása nem minden esetben történik meg.
Gonorrheát bárki kaphat, aki nem védekezik kellőképpen - hívta fel a figyelmet a szakorvos.
"Alkalmi felindulásból elkövetett szexuális aktusnál óvszer nélkül könnyen lehet gonorrheát kapni, tehát ilyen esetekben célszerű a felelős magatartást mérlegelni és óvszert használni. Ha pedig probléma jelentkezik, akkor nem az internetről kell leolvasni a Google doktorból, hogy mit is kellene bevenni, hanem sürgősen megfelelő szakemberhez fordulni" - ajánlotta Várkonyi Viktória.