Az egészségügy legnagyobb ünnepe: az anyák megmentőjének születésnapja

InfoRádió
2017. július 1. 10:07
Július elseje a magyar egészségügy legnagyobb ünnepe. Ezen a napon született Semmelweis Ignác, az anyák megmentője. Ilyenkor országszerte megemlékezéseket, ünnepséget tartanak, és kitüntetésekkel ismerik el az orvosok, ápolók áldozatos munkáját.

Semmelweis Ignác nevét orvostörténeti múzeum, emléktábla és orvosi egyetem is büszkén viseli Magyarországon.

Július 1-jén koszorúzással emlékeznek az anyák megmentőjére az Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban és a Semmelweis Egyetemen, valamint több kórházban is országszerte.

A magyar egészségügy legnagyobb ünnepén díjakat, kitüntetéseket adnak át orvosoknak és ápolóknak, az egészségügyben dolgozóknak ezen a napon köszönik meg egész éves munkájukat.

Semmelweis Ignác 1818-ban született Budán, ő volt az első, aki a gyermekágyi lázat nem önálló kórképként, hanem fertőzés következményének tekintette. Ő volt az anyák megmentője, rájött, hogy ezt a fertőzést maguk az orvosok terjesztik, a boncolást is végző szülész-nőgyógyászok adják át a betegséget a vizsgált várandósoknak. Megoldásként Semmelweis Ignác a klórmész-oldatos kézfertőtlenítés bevezetéséért küzdött, ám

felfedezése élete során süket fülekre talált.

Halála után sem vette komolyan az orvostudomány a felfedezést, csak évekkel később, amikor egy angol sebész módszerét, a karbonsavas fertőtlenítést kezdték alkalmazni derült fény Semmelweis Ignác korszakalkotó ötletére. Ma a két módszer kombinációját használják a műtéti beavatkozások előtt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Az egészségügy legnagyobb ünnepe: az anyák megmentőjének születésnapja
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást