A nagy hőségben máshogy reagál a szervezet, erősebb értágulat keletkezik – mondta a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára.
„Általában a vérnyomás inkább alacsonyabb lesz, egy jól beállított vérnyomáscsökkentő gyógyszer hatása felerősödhet, ami komoly vérnyomásesést is okozhat.”
Ilyenkor sem szabad önhatalmúlag állítani a gyógyszeren, ki kell kérni a háziorvos tanácsát – figyelmeztetett Becker Dávid.
Folyadékbevitel
Nagyon kell figyelni a folyadékbevitelre, különösen idős korban, amikor csökken a szomjúságérzés – hangsúlyozta a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára.
„Nem veszi észre az ember, hogy innia kell.
Ilyen melegben sok liter folyadékra is szükség lehet.”
Becker Dávid hozzátette, szívelégtelenség esetén arra is figyelni kell, hogy ne legyen túl sok a bevitt folyadék.
Hősokk, napszúrás
A legveszélyesebb napszakban, 11-15 óra között egészséges szervezet is több veszélynek van kitéve – mondta el a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára. Becker Dávid hozzátette, az UV B-sugárzás magas foka a melanoma-képződés kockázatát rejti magában, a leégés akár súlyos égési sérülést okozhat.
„Egy fiatal is, ha sokat tartózkodik megfelelő folyadékpótlás és időszakos árnyék nélkül a napon, hősokkot kaphat.
Ez eszméletlenséggel jár. A maghőmérséklet kritikus állapotban 40-42 fok is lehet. Bizonyos hőmérséklet az élettel összeegyeztethetetlen, halálhoz vezet.”
Szintén fiataloknál is okozhat, bajt, ha felhevült testtel ugranak a vízbe – hívta fel a figyelmet a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke.
„A szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer egymásra hatása, a pulzusszám hirtelen változása okozhat bajt.
Fontos a fokozatosság, lépésről lépésre merüljünk be a hűvösebb vagy hideg vízbe”
- ajánlotta Becker Dávid.