A legfontosabb a hideg védőital, a megfelelő ivóvíz biztosítása és az óránkénti legalább 5-10 perc pihenőidő beiktatása,
fokozottan azokon a munkaterületeken, ahol a legnagyobb a hőterhelés és a tűző napsugárzás - mondta Simon Attila István, és hozzátette, elsősorban a hőségriasztás a szabadban dolgozókat érinti, de zárt munkahelyen is fel tud melegedni a levegő, ott nem az erős napsugárzás, hanem inkább az a gond, hogy nem jár úgy a levegő, de ugyanezeket a szabályokat kell alkalmazni, csak mások a módszerek.
"Furcsa lehet, hogy részletesen nincsen szabályozva, mit kell tenni hőség idején, de
nem lehet minden egyes munkakörre, munkahelyre egzakt szabályokat alkotni.
Azt tartalmazza a munkavédelmi jogszabály, hogy a munkáltatónak kockázatelemzést kell végeznie, hogy ha megemelkedik a hőmérséklet, akkor milyen intézkedéseket kell tennie. Van ahol szellőztetnie kell, van, ahol árnyékolni kell, de van olyan munkahely, ahol ezt nem lehet megoldani" - mondta a helyettes államtitkár.
A legfontosabb szabály, hogy a hideg védőitalról a munkáltatónak kell gondoskodnia, és ezt a munkaidő alatt folyamatosan biztosítania kell, nem elég, ha reggel odaad egy másfél literes ásványvizet. A védőital hőfoka és mennyisége azonban nincs meghatározva.
Simon Attila István elmondta, a hőségriadó idején a munkavédelmi ellenőrzéseket kiterjesztik arra is, hogy a munkáltatók megfelelően gondoskodnak-e a dolgozók védelméről.