Tavaly 1459 mobiltelefon illegális bejuttatását akadályozták meg a kollégák, idén pedig eddig már majdnem nyolcszázat foglaltak el – közölte a szóvivő.
Hozzátette:
ezek általában nem a mindennapokban használt nagy méretű készülékek, annál sokkal kisebbek, és a fémtartalmuk is sokkal kisebb.
Orosz Zoltán elmondta, hogy a fogvatartottak egyre leleményesebbek és kifinomultabb módszerekkel próbálják bejuttatni a tiltott tárgyakat a börtönökbe.
Kiemelte: minden eszközzel azon vannak, hogy megakadályozzák, hogy a tiltott tárgyak – főleg a mobiltelefonok – bejussanak a börtönökbe.
„Profinak kell lennünk. Ha leleményes a hozzátartozó, akkor nekünk is olyan leleményes eszközhöz kell nyúlnunk, amivel meg tudjuk akadályozni azt, hogy bejussanak ezek a készülékek” - indokolta.
Elmondta, hogy időnként preparált dobozba, élelmiszerekbe, dohányba, kávéba vagy teába rejtik ezeket a készülékeket.
„Ha tiltott tárgyat találunk a börtönökben, akkor vizsgálatot indítunk, a fogvatartottat pedig fegyelmi, nagyon indokolt esetben pedig büntetőeljárás formájában felelősségre vonjuk. Szigoríthatjuk a biztonsági szabályokat, és részlegesen korlátozhatjuk a kapcsolattartást” - ismertette a következményeket Orosz Zoltán.
Hozzátette, hogy minden esetben vizsgálják a hozzátartozók felelősségét is, és ha bebizonyosodik, hogy szándékosan került bele a csomagokba a tiltott tárgy, akkor a börtönparancsnokok megteszik a szükséges jogi ész szakmai lépéseket is.
Ezzel elveszíthetik a fogvatartottak az esélyt arra, hogy hamarabb szabadulhassanak a jó magaviseletük miatt
– mondta a Büntetés-végrehajtási Szervezet szóvivője.