Az európai politikai kultúrában az intézmények megerősítésére van szükség, nem pedig az egyszemélyi, erős kezű vezető víziójára - hangsúlyozta Urbán László közgazdász az InfoRádió Aréna című műsorában.
„A magyar kormányfő próbálja az erőskezű vezető kultuszát világtrendként beállítani
– ami Kínától Oroszországon át Törökországig már számos országban is érvényre jutott –, mint aminek az Európai Unión belül Magyarország lenne az éllovasa. Ezzel szemben az európai értékrend sokkal közelebb áll ahhoz a modellhez, amiben nem egyes kiválasztott vezetők víziója és az erős keze dönti el, hogy egy ország merre haladjon és merre fejlődjön.
Nem ez a garancia a fejlődésre, hanem az az intézményi tagoltság, amely Európában lehetővé tette a gazdaság élet leválását a politikáról”
– tette hozzá a szakértő.
Urbán László arról is beszélt, hogy miért lenne fontos a gazdaság és a politikai szféra szétválasztása.
„A piacgazdaságnak van egy belső logikája: a szektor szereplői egymással versenyeznek, nem pedig az állam kegyeiért. Ehhez képest Magyarországon az egyszemélyi vezető által meghatározott gazdasági irány mintha arrafelé haladna, hogy a gazdasági viszonyokat politikai alapon kell átrendezni, mintha ez lenne a kulcsa a fejlődésnek.
Ha a gazdaság autonómiáját visszavágjuk, és állami szándék alapján jelölünk ki nyerteseket, akkor ez egy másfajta modell, mint a hagyományos európai modell”
– vélekedett Urbán László.
A közgazdász hozzátette: a magyar lakosság egy részének szüksége van az erős vezetőre, a politika pedig kiszolgálja a relatív többség érdekét, ez azonban veszélyes a gazdasági folyamatokra.