Jó tudni, hogy vannak olyan utasbiztosítások, amelyek már Magyarországon, az utazás kezdetétől kockázatot vállalnak bizonyos esetekre, mások viszont csak a külföldön tartózkodásra szólnak.
Éppen ezért a Magyar Biztosítók Szövetségének utasbiztosítási tagozatvezetője szerint a legjobb, ha attól a naptól kötünk utasbiztosítást, amikor a határt átlépjük, és addig a napig kell szólnia a biztosításnak, amíg vissza nem érünk Magyarország területére.
Elmondta, hogy miután megkötöttük az utasbiztosítást, kapunk egy utasbiztosítási kötvényt e-mailben vagy papíralapon. Ezt magunkkal kell vinnünk az utazásra, és ha bárhol gond van, akkor ezzel a kötvénnyel kell jelentkezni az orvosnál. Ezzel egy időben pedig fel kell hívni a biztosító asszisztant szolgáltatását, és jelezni kell, hogy mi a probléma, vagy hogy sürgősségi alapon bevittek bennünket a kórházba.
„Ha olyan baleset történt, ami miatt a beteg nincs eszméleténél, de a táskájában ott van a biztosítási kötvénye, akkor ez alapján a kórház fel fogja venni a biztosítóval a kapcsolatot.
Ha pedig a biztosítási kötvény nincs az eszméletlen betegnél, de az kiderül, hogy magyar állampolgár, akkor a kórház felveszi a kapcsolatot a magyar külképviseletekkel, ők próbálják meg kideríteni a biztosítótársaságoknál, hogy volt-e a sérültnek utasbiztosítása. Ha volt, akkor a biztosítónak fel kell vennie a kapcsolatot a kórházzal” - mondta a Magyar Biztosítók Szövetségének utasbiztosítási tagozatvezetője.
Horváth Péter közölte, hogy ha van utasbiztosításunk, és baleset ér bennünket külföldön, akkor gyakorlatilag semmit nem kell a saját pénzünkből fizetnünk.
„Ha értesítjük a biztosító asszisztencia-központját, és ők küldik az orvost vagy ők irányítanak kórházba vagy orvoshoz, akkor biztosak lehetünk abban, hogy nem kell előfinanszírozni az ellátás költségeit”
- emelte ki a szakértő.
Hozzátette: azzal viszont, hogy a biztosított maga választ orvost, azt kockáztatja, hogy a biztosító utólag csak egy határig fogja finanszírozni a költségeket. A biztosító ugyanis ebben az esetben mondhatja azt, hogy a kezelés költségeinek csak egy részéért vállal felelősséget.
Horváth Péter elmondta, hogy a biztosítótársaságok is törekszenek arra, hogy ha az ügyfél orvosilag szállítható állapotban van, akkor Magyarországra hazaszállítsák. A hazai környezet ugyanis a gyógyulásban is sokat segíthet.
„De a biztosítótársaságok kizárólag akkor hoznak haza beteget, ha az állapota ezt megengedi, és a külföldi kórház hozzájárulását adja
ahhoz, hogy akár gépjárművel, mentőautóval, helikopterrel vagy repülőgéppel hazaszállítsák” - közölte a szakértő.
Hozzátette: az utóbbit „fit to fly igazolásnak” hívjuk, ami azt jelenti, hogy a beteg mentővel kivihető a repülőtérre, és egy menetrend szerinti vagy különjáraton hazahozható Magyarországra.
Horváth Péter hozzátette, hogy az utasbiztosítás Magyarországon nagyon olcsó.
„A hasonló szolgáltatásokat nyújtó nyugat-európai utasbiztosításokért a többszörösét kellene kifizetni, míg Magyarországon már naponta pár száz forintért lehet utasbiztosítást vásárolni. Ha Európán belül maradunk, akkor naponta 300-1000 forint körül lehet különböző kategóriájú utasbiztosításokat kötni” - mondta a Magyar Biztosítók Szövetségének utasbiztosítási tagozatvezetője.