Az ellenőrzés azután indult el, hogy egy nemzetközi civil szervezet május elején írt jelentése szerint az otthon csaknem kétszáz fogyatékkal élő lakóját embertelen körülmények között tartották.
Történt jogsértés az intézményben
– hangsúlyozta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.
„Egyrészt az infrastruktúra lelakott, nem biztosítja az intimitást. Hiányoznak a WC-ülőkék, a zuhanyfüggönyök, rendkívül zsúfolt az intézmény. Van olyan szoba, ahol az előírt négy ágy helyett öt-hat is található.”
A másik súlyos probléma a munkaerőhiány – tette hozzá Czibere Károly. Az intézményben nincsenek elkülönítve sem a kis- és felnőttkorú, sem az enyhén és a súlyosan fogyatékos lakók sem – jegyezte meg a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.
„Ezt súlyosbította, hogy az elmúlt hat-nyolc hónapban jelentős, 24 százalékos fluktuáció volt.
Az új vezető beállásakor majdnem húszan léptek ki.”
Czibere Károly jelezte, ez az intézmény az országos átlagosnál több forrással rendelkezett, ezért most egy célzott könyvvizsgálat fogja megállapítani, ezt mire költötték. Azt is vizsgálták a szakértők, hogy a civil szervezet által jelzett súlyos esetek: erőszak, bántalmazás, elhanyagolás, éheztetés, kínzás, megtörténtek-e – tette hozzá a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.
„Ezeket sem a korábbi, sem a mostani vizsgálatok és a hozzátartozói visszajelzések nem igazolták, nincs ezekre utaló jel.
Nem történt bűncselekmény.”
Ugyanakkor azt látszott, hogy sorozatosan megszegték a szociális törvény és azok végrehajtási rendeleteit és sérültek a munkavállalók jogai is – mondta el az államtitkár. Czibere Károly hozzátette, rosszul voltak besorolva dolgozók és az is előfordult, hogy nem kaptak meg műszakpótlékot.
„Ennek pótlásáról intézkedtünk.”
A szabálytalanságokért döntően az intézmény vezetőjét terheli felelősség, Czibere Károly hozzátette, egy új igazgató az ellátási színvonalban feltárt hiányosságokat gyorsan, legkésőbb őszre pótolni tudja.
„Előírtunk egy kötelező érvényű, harmincpontos intézkedési tervet, a pontok többsége haladéktalan intézkedést igényel, a többinél július 20-a a határidő.”