Északról elmennek, délen kihal a lakosság - így fogy a magyar

InfoRádió
2017. május 24. 13:16
Nagy kihívást állít Magyarország elé a népesség elöregedésének problémája, ám az ország egyes régiói különösen nagy bajban vannak.

A déli országrészen jóval gyorsabb a természetes fogyás, mint máshol, míg a két északi régió a belföldi migráció miatt ürül ki rohamosan. Az országon belüli és a nemzetközi vándorlás egyértelmű nyertese Közép-Magyarország, így egyedüli régióként itt még növekszik a népesség - írta a portfolio.hu.

A vidék elnéptelenedését elemző összeállításukból kiderül: az országba érkező és az országon belül zajló migráció jellemző irányát normál esetben a gazdasági fejlettség határozza meg, így nem véletlen, hogy messze a leggazdagabb központi régió a migrációs folyamatok egyértelmű nyertese. Itt a legmagasabbak a fizetések, itt kínálják a legtöbb munkát, és az infrastruktúra is itt a legfejlettebb.

A pozitív "kivételek"

A Budapestet is felölelő közép-magyarországi régió az egyetlen olyan a hétből, amelynek népessége stabilan növekszik, ezt pedig elsősorban a pozitív belföldi vándorlási mérlegének köszönheti, de a nemzetközi migráció is nagyban hozzátesz.

A Nyugat-Dunántúl az egyetlen olyan régió, ahol a belföldi és a nemzetközi migráció is pozitívan járult hozzá az elmúlt bő egy évtizedben a lakosságszám alakulásához. A népesség ugyanakkor enyhe csökkenést mutat, mert bár a migrációs mérleg pozitív, a természetes fogyás mértéke kicsit nagyobb annál.

A Közép-Dunántúlról mondható még el a cikk szerint, hogy az elmúlt bő egy évtized számai alapján a belföldi migrációs mérlege nullszaldós, azonban

az ország összes többi régiójából költözik el a népesség. Az elnéptelenedéssel Észak-Magyarország és Észak-Alföld küzd a leginkább.

A természetes halandóság mértékét meghaladóan távoznak az emberek mindkét régióból. Észak-Alföldön például az elmúlt 12 évben nagyjából 50 ezerrel csökkent a népesség a természetes fogyás miatt, és ehhez adódott hozzá a mintegy 90 ezer elvándorló. Ezen a folyamaton az ukránok bevándorlása sem segít (2014, a fegyveres konfliktusok kirobbanása óta).

A legrosszabb helyzetben

Ha csak a természetes szaporodást, illetve fogyást nézzük, Dél-Dunántúlon és Dél-Alföldön a legrosszabb a helyzet. Ebben a két régióban relatíve nagyon alacsony a születésszám, miközben a halálozások száma sokkal magasabb az "átlagnál".

A migrációval együtt vizsgálva

A belföldi és a nemzetközi vándorlás ellensúlyozó hatásának köszönhetően Közép-Magyarországon tavaly ezer emberenként két fővel növekedett a népesség, míg Nyugat-Dunántúlon nagyjából stagnálni tudott a népességszám.

Máshol azonban ténylegesen is fogy a lakosság, nem is kicsit.

Észak-Magyarországon és Dél-Alföldön ezer emberenként közel 9 fővel csökkent a népesség tavaly. Gyorsan apad Dél-Dunántúl népessége is, ahol sok a halálozás, kevés gyermek születik és még a belföldi migráció is negatív.