Civilek megzavarták a civiltörvény bizottsági vitáját

InfoRádió
2017. április 25. 12:44
Mintegy 20 ember zavarta meg az Országgyűlés igazságügyi bizottságának ülését, amikor a civiltörvényként közismert tövényjavaslatot kezdték tárgyalni.

A civil feliratú trikót viselő emberek felmutatott tábláin "Szót kérünk" és "Nem a civilek megbélyegzésére" feliratok szerepeltek.

Rubovszky György KDNP-s elnök mintegy fél órára, délig felfüggesztette az ülést, mert, mint mondta, azt nem lehet megzavarni.

"Egy órával előbb be kell jelenteni bármilyen szemléltetést. Ameddig ezt a cirkuszt csinálják, addig felfüggesztem az ülést!" - derült ki az Index élő közvetítése alapján.

A jelenlévő képviselők is összeszólalkoztak az amúgy a háttérben csendben álló civilek jelenlétéről.

A bizottsági elnök szólt a terembiztosi szolgálatnak, amely kihívta a házőrséget. A jelenlévőket igazoltatták, de más nem történt.

Rubovszky György később felvetette: meg fogják vizsgálni, melyik képviselő adott le ennyi nevet, hogy a tiltakozók be tudtak jönni, illetve szeretné majd korlátozni a képviselők által leadható nevek számát. Végül délben folytatódott az ülés.

A módosítókról szóló vita több mint két órán keresztül tartott. Újdonság alig hangzott el, az egyes képviselők a már ismert érveiket mondták el. A tiltakozók a táblákkal a vita végéig álltak. Több figyelmeztetés után a vita körülbelül felénél Rubovszky elnök megelégelte az ellenzéki képviselők hozzászólásait, és többet nem adott nekik szót a civiltörvényről szóló napirendi pontnál.

A kormánypárti többség a várakozásoknak megfelelően egyetlen ellenzéki módosító indítványt sem fogadott el. A vita végén a civil tiltakozók összepakoltak és elmentek.

Miről vitáznak?

A javaslat hivatalosan A külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szól, ezt a címet is viseli. Lényege, hogy az a civil szervezet, amely egy éven belül 7,2 millió forintot kap külföldről, annak regisztrálnia kell, felkerül egy állami listára, és minden kiadványára rá kell írnia, hogy külföldről támogatott szervezet. A listáról 3 évig nem lehet lekerülni.

A kormánypártok szerint a külföldről támogatott civil szervezetek átláthatóságát célzó javaslat nem jelent megbélyegzést az érintettek számára, az ellenzék azonban egyáltalán nem így látja.