A kormányfő a hétfőn, Budapesten, a Hungexpo területén rendezett megnyitón hozzátette, tovább fejlesztik a szakmunkás ösztöndíjrendszert, ezt a hiányszakmákban már megkezdték, és megnyitják a tanulószerződés lehetőségét is.
A kormányfő azt javasolta a diákoknak, figyeljenek a gazdasági életre, mert a gazdaság igényei döntik el, ki fog már az iskolapadból elhelyezkedni és kinek az élete futhat esetleg egy rossz döntés miatt "vakvágányra".
A gazdaság ma azt üzeni, hogy modern, a digitális korszakra felkészült, jól képzett, az európai kultúra és munkaetika iránt elkötelezett emberekre lesz szükség,
és több 10 ezer új informatikusra - jelentette ki.
Orbán Viktor arról is biztosította a fiatalokat, hogy mindig ők lesznek az elsők, a Magyarország által nyújtott munkalehetőségeket nem adják át senkinek, sem vendégmunkásoknak, sem migránsoknak.
A miniszterelnök kiemelte, késhegyre menő harc folyik a jó szakemberekért a vállalatok között Magyarországon, és ez a jövőben is így lesz.
Aki akar, dolgozhat - tette hozzá.
A munkahelyek száma nő, a bérek emelkednek, elsősorban azok számára, akik értenek a szakmájukhoz - mondta. Magyarországból az lesz, amivé önök teszik, derűs, jómódú, biztonságos, művelt és emelkedő haza, vagy helyben járó és hanyatló ország - mondta a miniszterelnök a diákoknak.
Parragh László, az MKIK elnöke kiemelte: a jó szakma felér egy diplomával, az idei Szakma Sztár Fesztiválon már 41 szakmában versenyezhetnek a legkiválóbb tanulók, a rendezvényre 15 ezer diákot várnak.
Hozzátette: 2007-ben, az első döntőn még csak 11 szakmából tudtak válogatni, azóta sokat lépett előre az esemény.
A rendezvényre több mint 9000 diák érkezik vidékről, míg Budapestről 5000 látogatót várnak, és a diákok csaknem 70 százaléka még pályaválasztás előtt áll - jegyezte meg.
Idén az Euroskills és a Worldskills versenyzői is itt mutatják be tudásukat és a fiatal szakmunkások európai versenyét, az Euroskillst jövőre Budapesten rendezik meg - mondta. A rendezésért folyó versenyben Norvégiát sikerült legyőzni, amiben jelentős szerepet játszott, hogy a tavalyi versenyen a 28 európai országból pontszám alapján Magyarország az 5. helyet érte el - idézte fel.
Idén az informatikában további szakképesítésekkel bővítették a vetélkedőt, már 6 szakmával szerepel a terület - mondta.
Az MKIK elnöke ismertetése szerint a verseny 3 fordulóból áll, alapszintű, területi, majd az országos vetélkedőből. Idén országosan 5255 diák indult, a második fordulóba 456-an jutottak be, míg az országos döntőbe 224 tanuló érkezett, 102 oktatási intézményt képviselve, a határon túlról is - ismertette Parragh László.