Számos vizsgálat bizonyítja, hogy rengeteg pszichológiai előnye van annak, ha az emberek ténylegesen megvalósíthatják az álmaikat és ahogy az idilli családi képeken látni, kertvárosban élnek, önálló családi házban, kutyával – mondta el az InfoRádiónak Dúll Andrea.
Nem azért, mintha egy zajos városban nem lehetne élni, hiszen természetesen egy panelház 12. emeletén is lehet nagyon boldogan élni – tette hozzá a pszichológus -, de az ilyen jellegű helyzetekben azért sokkal jobban kell alkalmazkodnunk másokhoz.
A természet közelségének pedig valóban van tényleges stresszmentesítő hatása.
A természetnek úgymond restauratív hatása van, újjáépíti a pszichés mechanizmusainkat.
A színek, a formák, a levegő minősége mind olyan tényező, ami nem tudatosuló módon az idegrendszer háttéraktivitás-szintjét optimalizálja – mutatott rá a szakember.
Nagyon jól belövi tehát azt a fajta működési módot, amelyben az idegrendszer éppen annyira figyel, amennyire kell, vagyis
egy önkéntelen figyelmi állapotba kerül az ember. Ezt pedig rendkívüli módon pihentető.
Olyan mértékig, hogy a városban felszedett stresszt a természet szinte kioldja az idegrendszerből – fogalmazott a környezetpszichológus.
A természet tehát mindenképpen jó hatású, még nyomokban is. A legjobb persze az, ha egészen nagy dózisban kapjuk, de igazából akár a munkahelyünkön, akár az otthonunkban, akár a plázában
már egyetlen élő növény is nagyon sokat képes tenni. Sőt, bizonyos kutatások azt mutatják, hogy még a növényekről szóló fotók is hatásosak
- mondta el Dúll Andrea.
Idősotthonokban például, ahol nem volt jó a kilátás, ezt azzal kompenzálták, hogy hatalmas, egész falas erdőket ábrázoló posztereket tettek fel a falra. Az idős emberek fiziológiai, testi és mentális funkciói pedig egyaránt jobbak lettek.
Tehát azt mondanám: ha nincsen sok, akkor a kevés is nagyon fontos és hasznos – fogalmazott Dúll Andrea.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!