Újra megtelt az Oktogon, a rendőrök a tüntetők után valamivel érkeztek a térre. Áder Jánost szidalmazzák, középen szól a reggae, piknik hangulat van, sokan ülnek a földön - írja az Index késő este.
Szerdán kora este a civil szervezetek mellett szerveztek tüntetést a Hősök terén.
A rendőrség "céltalanul bolyongó csoportokat" követ
Budapesten a céltalanul vonuló csoportok veszélyeztetik a közlekedésbiztonságot - közli a police.hu.
A rendőrség felhívja a gépjárművezetők figyelmét, hogy fokozott körültekintéssel és óvatossággal vezessenek, mert
a fővárosban jogszerűtlenül és céltalanul bolyongó csoportok veszélyeztetik mind saját maguk, mind a gépjárművel közlekedők biztonságát.
A rendőrség kéri a gépjárművezetőket, hogy fokozott odafigyeléssel, óvatossággal és türelemmel vezessenek.
A most megérkező tömeg egy része továbbmenne, kántálják, hogy "menjünk tovább, menjünk tovább", de a már korábban az Oktogonon lévő emberek tömege megfogja őket.
Az Oktogonon továbbra is ráengedik a forgalmat a tüntetőkre
- írja az Index.
A Deák felől érkező autósok dudálgatnak, de aztán leginkább visszafordulnak.
Lejáratónak tartják a civiltörvény-javaslatot a tüntetés felszólalói
A civiltörvény-javaslat ellen szervezett szerdai budapesti tüntetés felszólalói szerint a civilek lejáratását és meghurcolását célozza a javaslat.
A Civilizáció Facebook-csoport által szervezett rendezvényen, mintegy száz civil szervezet demonstrált a fővárosi Hősök terén.
Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója arról beszélt, hogy a civil szervezetek nagyon fontos társadalmi munkát végeznek, például a karitatív, a kulturális és környezetvédelmi területen az ő munkájuknak köszönhetően "Magyarország jobban teljesít".
Kijelentette, hogy folytatni fogják a munkájukat, "előbb voltunk itt, mint a kormány, és tovább is maradunk".
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar állam is kap külföldi támogatásokat. Amikor a kormány tapsolja el a brüsszeli milliárdokat, az oké? Ha a civil szervezet kap néhány milliót, aminek minden fillérével elszámol, akkor azt pellengérre kell állítani? - vetette fel.
Kapronczay Stefánia, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy az általa vezetett szervezetet a kormány "el akarja takarítani", pedig csak azért a szabadságért dolgoznak, ami mindenkit megillet. Szerinte a kormány fel akarja számolna a szabad sajtót, mert nem tűri, ha valaki másképp gondolkodik. Hangsúlyozta, harcolni kell azért, hogy ne csak az állam véleménye legyen hallható.
"Olyan országban élünk, ahol a kérdőjel gyanús, az ellenvélemény veszélyes" - mondta hozzátéve: nem szabad hagyni, hogy a félelem kultúrája győzzön Magyarországon.
L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány igazgatója arról beszélt, hogy a civil szervezetek az állam "működési hézagaiban" dolgoznak, olyan helyeken, melyek a hatalom szemében nincsenek is, így például a mélyszegénységben élők között.
Azt mondta, azért kényszerülnek külföldi támogatásokra, például a Soros György-féle alapítványtól, illetve svájci és norvég alapból, mert elutasítják a hazai és uniós forrású pályázataikat.
László Luca, a Közép-európai Egyetem hallgatója azt mondta, a kormány idegenügynököket lát a civilekben, pedig valójában ők azok, akik kiállnak a szabad, demokratikus Magyarországért. Szerinte a kormány új törvénytervezete megbélyegzi azokat, akik önzetlenül dolgoznak a magyar emberekért.
"Nem félünk, s nem hallgatunk el, amíg Magyarország nem lesz korrupciómentes, alkotmányos demokrácia" - fogalmazott.
A rendezvényre sokan érkeztek zászlókkal és transzparensekkel; a nemzeti és uniós lobogók mellett norvég, s a civil szervezetek zászlói is feltűntek.
A Hősök terén megjelentek egy több méter betűmagasságú "CIVIL" feliratot állt körbe szív formában. A szív-formát körülálló demonstrálók megtöltötték a Hősök terét, illetve a Dózsa György út és az Andrássy út kereszteződését, valamint az Andrássy út egy részét. A rendezvény végén elhangzott a magyar és az uniós himnusz.
A rendezvény befejeződése után a tüntetők egy része elindult az Oktogonhoz, majd onnan tovább a Nyugati pályaudvarhoz, onnan pedig a Bajcsy-Zsilinszky úton a Deák térhez, majd tovább az Astoria, a Ferenciek tere, majd a Váci utca érintésével a Parlament felé vonultak. A rendőrség a lezárta a forgalom elől a vonulók útvonalát.
A demonstrálók más része a Hősök teréről a közeli Fidesz-székházhoz vonult, ahol rendőrök állták el útjukat. A tüntetők papírrepülőket dobáltak a rendőrökre, kisebb dulakodás is volt. Később nemzeti konzultációs űrlapokat gyújtottak fel. A rendőrség békés és törvénytisztelő magatartásra szólította fel az összegyűlteket. A demonstrálók egy idő után elvonultak és a Nyugati pályaudvarnál csatlakoztak a többiekhez.
A demonstrálók késő este az Országház elé vonultak, ahol kormányellenes jelszavakat skandáltak, majd visszatértek az Oktogonhoz. Itt "letáboroztak", és nem sokkal éjfél előtt is az utcán voltak, a forgalmat akadályozva demonstráltak - jelentette a helyszínről az MTI tudósítója.
Miskolcon mintegy kétszázan demonstráltak a Közép-európai Egyetem mellett. Kirs Eszter, a Miskolci Egyetem oktatója azt mondta, hogy az ország nem szeretné, hogy az "értékes intézményt" és a vele járó szakmai lehetőségeket elveszítse.
Szegeden egyetemi autonómiát, tanszabadságot, a felsőoktatási törvény módosításának visszavonását követelték a felszólalók a több civil szervezet által meghirdetett szerdai demonstráción. A tiltakozók az Ady téren gyűlt össze, majd átvonult a Fidesz helyi irodájához, amely bejáratánál kitűzték az uniós lobogót, az üvegekre pedig tiltakozó matricákat ragasztottak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!