Április elején egy még 1988-ban lezárt vezetéken keresztül folyt a szászavinci zagytározóból a szürke iszap az Aranyos folyóba. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője, Siklós Gabriella az InfoRádiónak elmondta, hogy a hivatal azóta folyamatosan harmadfokú készültséget tart az érintett magyarországi folyószakaszon. A Nagylaki határszelvényen kétnaponta vízmintát vesznek.
A romániai szennyezés mértékéről a szomszédos ország hatósága úgy tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóságot, hogy halpusztulást, nagyobb mértékű szennyezést nem okozott az élő vizekbe ömlött szürke iszap.
Földessy János, a Miskolci Egyetem Földtani Tanszékének professzor emeritusza az InfoRádiónak bemutatta milyen összetételű zagy keletkezik a szászavinci rézbányák melléktermékeként. Valószínűsíthetően ebből az anyagból 6 ezer köbméternyi szivárgott az élővizekbe.
„A problémát az jelenti, hogy az ércekhez vas szulfidok is kapcsolódnak. Ez időzített bombának számít. A vas szulfid oxigént kap, az oxigénből szulfát lesz, ami elsavasítja a vizet” - fejtette ki.
Földessy János hozzátette:
jó jel, hogy a zagy már Romániában sem okozott halpusztulást,
mert az emberek érzékenysége ez iránt a savas anyag iránt sokkal kisebb, mint a halaké. Ennek ellenére a szoros megfigyelés indokolt, hiszen a szennyezés mértéke így is meghaladhatja majd a határértékeket.
Bírság
A román környezetvédelmi felügyelőség százezer lejes (hétmillió forint) bírságot rótt ki a Cupru Min bányavállalatra, amelynek a szászavinci zagytározójából április 3-án mintegy hatezer köbméter szürke iszap került a Sesei patakba és az Aranyos folyóba - jelentette kedden az Agerpres hírügynökség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!