Az állatorvosok készítettek egy „nagy macskás felmérést”, amelyben 2037 választ kaptak arra, hogy a szakemberek által stresszesnek ítélt helyzeteket a macskagazdák valóban tapasztalják-e és ha igen, milyen gyakran – mondta el Szilágyi Noémi.
„A cicák alapvetően akkor érzik jól és biztonságban magukat, ha az őket körülvevő környezet állandó.”
Az állatorvos hozzátette, ez vonatkozik a lakásra, a napirendre: az etetési, az itatási és a játék időpontjára is.
„Ha új családtag érkezik – kisbaba, nagyszülő, új háziállat – vagy a gazdi huzamosabb ideig távol van, megviseli az állatot. Stresszhelyzet a macskáknak az is, ha állatorvoshoz viszi őket a gazdi. Sok macska érzékeny a tűzijátékra és a nyári viharokra is.”
A felmérésből kiderült az is, hogy a macskák milyen stresszlevezető eszközt használnak – mondta el az állatorvos.
„A cicák fele a stresszhelyzetre elbújással reagált, 14 százalékuk bútort karmolt, szintén 14 százalékuknak változott az étvágya, 21 százalékuknál csökkent aktivitást, játszási kedvet tapasztaltak a gazdik.”
Macska stressz-szint csökkentése
Az állatorvos arra hívta fel a figyelmet, bármilyen, a megszokottól eltérő tünetet tapasztal a gazdi, forduljon szakemberhez.
„Meg kell győződni arról, hogy nem egészségügyi panasz áll a háttérben. Ha ezt az állatorvos ki tudja zárni, és valószínűsíthető a stressz, a szorongás, a környezetgazdagítás jó megoldás lehet.
A macska játékos állat, értékeli, ha kedvére való játékokat kap.”
Ha előre tudható, hogy stresszhelyzet várható, létezik olyan párologtató vagy spray formájú természetes megoldás, amivel a cica átsegíthető a nehéz helyzeten – tanácsolta Szilágyi Noémi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!