A tárcavezető az Oktatási Hivatal vizsgálatát - amely 28 külföldi egyetem közül 27-nél talált problémákat - jogszerűnek és alaposnak nevezte. Jelezte egyúttal: minden külföldi egyetem számíthat arra, hogy a kormány méltányos módon fogja megvizsgálni a kérelmét mind az együttműködést, mind a képzés tartalmát illetően.
A kabinet azt szeretné elérni, hogy a diákok védelme jegyében mindenki tartsa be a játékszabályokat - hangoztatta.
Lázár János hozzátette, elegendőnek tartja az elkövetkező egy évet arra, hogy az érintett külföldi egyetemek esetében megköttessenek azok a nemzetközi megállapodások, amelyek a tervek szerint a működésük feltételei lesznek.
Szerinte minden, ami ezen felül van, "politikai hisztériakeltés".
Előzmények
A CEU-ügyről a külföldi lapok közül többen is azt írták, hogy az illeszkedik Orbán Viktor "háborújába" Soros György és érdekeltségei ellen, illetve hogy Soros egy ideális ellenségkép (további álláspontok itt). A CEU hajlandó tárgyalni a kormányzattal, de nem a törvényjavaslatról, mert az szerintük elfogadhatatlan, a visszavonását követelik. Kijelentették azt is, hogy rengeteg hazugság és torzítás jelent meg az intézménnyel kapcsolatban. Egyébként a CEU-n tanul egy helyettes államtitkár is. Az intézményt Amerika is védelmébe vette. Palkovics László a legutóbbi egyeztetés után azt mondta: az elhangzottak alapján nem vonják vissza a törvényjavaslatot.