A 3. kerületi önkormányzat képviselő-testülete csak a meglévő gyakorlatot erősítette meg, miután szerdán elfogadta azt az előterjesztést, amely a választópolgárok 25 százalékának kezdeményezéséhez köti a helyi népszavazás kötelező elrendelését - mondta az InfoRádióban Bús Balázs óbudai polgármester.
"A képviselőtestület egy korábbi rendeletünket kellett, hogy újraszabályozzon, mert a 1990 óta érvényben lévő rendelet több jogszabálya is törvényellenes."
Nem fogadták el viszont azt az ellenzéki javaslatot a Csillaghegyi-öböl árvízvédelmével összefüggésben arról, hogy a választópolgárok 10 százaléka kezdeményezhessen referendumot. Az önkormányzat jelezte, hogy a népszavazás kezdeményezéséről szóló törvény alapján helyi népszavazást kezdeményezhet az önkormányzati rendeletben meghatározott számú választópolgár, legalább a választók tíz, legfeljebb 25 százaléka.
A főpolgármester a Hír TV-ben szerdán arról beszélt, hogy két nyomvonal került szóba korábban a védmű megépítésére.
Tarlós István szerint a partmenti változatot kell megvalósítani.
„Két nyomvonal-változat van. Az egyik a Nánási úton, jó néhány milliárddal drágább és nem véd meg minden ingatlant. A partmenti lényegesen olcsóbb és minden ingatlant megvéd. Már az is kiderült, hogy az egyik esetben magról kinőtt, körülbelül 800 fát kell kivágni. A Nánási úti változatnál ugyan hatszázat, de azok combvastagságú, kifejlett, ötvenéves fák.”
Hétfőn egyébként tüntetés volt a Városháza épületénél, ahol az érintett területen élők a folyópart-szakaszának megőrzése érdekében szólaltak fel és azt kérték, hogy ne a Római-parton épüljön meg a gát.
„Mi is akarunk árvízvédelmet, gátat, de egy felelősséggel megépített, biztonságos, környezettudatos, minden szempontot figyelembe vevő gátat. A Tabán eltűnt örökre Budapestről, most ez a veszély fenyegeti a Római-partot.
Az Egyesület a Római-partért nevű szervezet szerint nem lehet népszavazást tartani a gát nyomvonaláról. Egri Gábor alelnök az InfoRádiónak azt mondta, a víz mellett élőknek is jár az árvízvédelem.
„A jogi besorolása a Római-partnak: nyílt ártér. A Római-part a jelen állapotában Budapest legnagyobb környezetszennyezését okozza a csatornázatlansága miatt.
Lehetetlen állapot, hogy gettósítani akarják a 70 hektáron működő vállalkozásokat, embereket.
Ugyanolyan jogunk van elsőrendű árvízvédelemre, mint bárki másnak az országban.”
Március hatodikán lakossági fórumot tartottak, ahol bemutatták a helyieknek a védmű új terveit és láthatták az alternatív, Nánási úti és a partmenti nyomvonal összehasonlító elemzését is. Bús Balázs polgármester elmondta, a legfrissebb szakvélemények szerint mindkettő alkalmas a védekezésre, de a Nánási úti lényegesen drágább.
"A Nánási-Királyok útján nagyon sok közművet ki kell váltani, ezért durván hét milliárd forinttal drágább. Nagyságrendileg ugyanannyi fát kell kivágni ott és a parton is."
A főpolgármester múlt heti sajtótájékoztatóján közölte, hogy a csillaghegyi öblözet árvízvédelmét biztosító védmű nyomvonaláról a következő, várhatóan jövő heti ülésén dönthet a Fővárosi Közgyűlés.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!