Kondor Attila a projekt alapötletéről elmondta, a statisztika nem ad elég információt arról, hány ember lakik Budapesten és térségében, feltételezésük szerint nem annyian és nem ott élnek, ami az adatokból kiderül.
„Nem tudjuk, hogy
hányan élnek olyan lakásban, amely nincs rákötve a közműhálózatokra.”
Veszélyes szermaradványok
A vizekben vannak olyan nehézfém- és gyógyszerszármazékok, amelyek az élőlények endokrin-, azaz hormonrendszerére hatnak – mondta el az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének koordinátora. Kiemelte, nem az emberi egészségügyi kockázatok miatt, hanem az ökológiai rendszerre gyakorolt hatásai miatt folytatják a vizsgálatot.
„Az élettani hatásaikkal nem foglalkozunk, a projekt célja az ökológiai-környezeti jellemzőik, megjelenési formáik, tartósságuk, természetben való állandósságuk kutatása. A projekt 2016 decemberében indult.”
Kondor Attila elmondta,
ezek az anyagok az egész világon minden természetes vízben kimutathatóak,
nagyon kicsi koncentrációban. Jelenlegi tudásuk szerint nincs élettani hatásuk. Viszont lassan bomlanak le, és a metabolitjaik, azaz a bomlástermékeik szennyezőbbek lehetnek, mint az eredeti anyagok – tette hozzá a projektvezető.
„A várostérség vizsgálata 2018-ra készül el, 2019-re pedig a problémás területek kutatási eredményei is.”
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!