„Nonszensznek tartjuk, hogy harminc évvel a rendszerváltás után még semmilyen közéleti vitát nem lehet folytatni anélkül, hogy ne kerüljön elő valamilyen vádaskodás azzal kapcsolatban, hogy kinek a felmenője mit tett vagy mit nem tett a XX. században” - fogalmazott Gárdos Tamás.
Hozzátette: éppen ezért úgy gondoljuk, hogy először a XX. század traumáit kell feldolgoznunk ahhoz, hogy a jelen problémáival tudjunk foglalkozni.
Elmondta, hogy azért választották a köztéri tárlatos formát, mert ebbe bele lehet botlani, bárki megtalálhatja a kiállítást. A tárlaton ki kell nyitni az ajtókat, amelyek mögött interaktivitást igénylő feladatok vannak.
Arra ösztönöznek, hogy cselekedjünk.
„Éppen az a lényeg, hogy cselekedjünk. Mindenki csak beszél arról, hogy fel kellene dolgoznunk a XX. századi eseményeket, csak éppen nem történik semmi” - véli a Közös Halmaz Alapítvány kuratóriumának elnöke.
„Azt szerettük volna megmutatni, hogy több módja van a történelem megélésének.
Van például egy olyan ajtónk, ahol olyan autók fényképei vannak, amin Nagy-Magyarországot ábrázoló matrica van. Minden matricát meg lehet fordítani, a másik oldalon pedig egy-egy érzés van: düh, szomorúság, büszkeség. A cél, hogy megmutassuk, többféleképpen lehet megélni egy eseményt” - mondta Gárdos Tamás.
„Nem a tutit akarjuk megmondani, hanem arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy az egyes embereknek különböző emlékek vannak a fejükben, amiket érdemes megismerni” - fogalmazott a Közös Halmaz Alapítvány kuratóriumának elnöke.
„Mert nem kell meggyőznünk egymást, de megérteni igen”
- vallja Gárdos Tamás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!