Meglepetés nincs
Pulai András úgy vélte, az eredményben nem volt semmi meglepetés, Áder János simán vette az akadályokat, Majtényi László pedig a saját várakozásainak megfelelő eredménnyel távozott.
„A korábbiak fényében valamennyire meglepő, hogy a Fidesz végül Áder Jánost jelölte köztársaságielnök-jelöltnek, illetve hogy a baloldali ellenzék az LMP-vel kiegészülve tudott államfőjelöltet állítani. Harmadik izgalmas, fontos és észreveendő dolog, hogy a Jobbik nem tudott és meg sem próbálta ezt.”
A Publicus Intézet Áder János beszédéről szólva úgy fogalmazott, érdekes volt hallgatni a protokolláris ügyek felsorolását. Keveset foglalkozott a köztársasági elnöki szerep érdemi tartalmi kérdéseivel.
„Sokkal érdekesebb, amiről nem beszélt.”
Pulai András felidézte, Áder János összesen 28 törvényt küldött vissza a parlamentnek megfontolásra, ezek a puha vétók, amelyeknél jórészt formai kitételei voltak. Összesen öt kemény vétót ejtett, politikai súlya abból is kettő volt. Az egyik a választási eljárási törvény módosítása, ami a regisztrációt akadályozta meg. A másik a jegybank- és a postatörvények módosítása volt, aminek alapján a nemzeti bankon keresztül futtatott közpénzek részleteit nyilvánosságra kellett hozni – tette hozzá A Publicus Intézet igazgatója.
„Ez a kettő olyan markáns politikai megnyilvánulás volt, ami beteljesíti az alkotmányban foglalt funkcióját: őrködik az ország parlamentális működése fölött. Arról nem beszélt, hogy a formalitásokon túl mit csinált, ez a legmarkánsabb hiánya a beszédének.”
Majtényi László beszédéről - a Nézőpont Intézet vezető elemzőjéhez hasonlóan – Pulai András úgy vélekedett, markánsan erős politikai beszéd volt.
„Végigsorolta azokat az ügyeket, fontos kérdéseket, amelyeket ő sérelemként élt meg az elmúlt Orbán-kormányok alatt. Valamilyen szempontok ezek ellenpontjaként határozta meg magát.”
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!