„Nem megkerülhető az, hogy jó az olyan támogató szellemiségű munkahely, ahol vannak atipikus lehetőségek, vagy ahol ha felmerül egy-egy váratlan helyzet, akkor arra emberséges és tisztességes megoldásokat találnak” - jelentette ki Ujváry Enikő.
Hozzátette: ehhez nagyon fontos lenne az, hogy a lehetőségek jól legyenek kommunikálva a szervezeten belül.
A programvezető elmondta, hogy nemrég készítettek egy részmunkaidős felmérést, aminek az eredményeiből kiderült, hogy sokan nem is tudják, hogy egyáltalán van-e részmunkaidős lehetőség a vállalaton belül.
„Egy családbarát munkahelyen fontos az, hogy
legyen egy bizalmi légkör,
és ne csak egy-két vezető, hanem általában a vezetőség minden tagja beálljon az intézkedések mögé. Ahol például sok a kismama, valószínűleg van értelme egy átgondolt visszafogadó programot kitalálni” - hangsúlyozta Ujváry Enikő.
Hozzátette, hogy ezen a területen persze nagy különbségek vannak olyan szempontból, hogy mit engedhet meg magának egy vállalat, illetve milyen munkavállalókkal dolgozik együtt.
„A kutatásunk eredményeiből kiderül:
léteznek már atipikus és rugalmas álláslehetőségek, de messze nem annyi, amennyire szükség lenne”
- tudatta a programvezető.
„Pedig tudjuk, hogy a munkavállalói oldalról erre lenne nagy igény, főként a kisgyerekesek körében. A Gyes után például nagy segítség lenne, ha fokozatosan tudnának visszatérni a munka világába” - közölte a programvezető.
Ujváry Enikő szerint a munkáltatók
azért nem merik vállalni a rugalmas munkaidőt, mert nincs elég információjuk róla.
„Úgy látjuk, hogy főként a kisebb szervezeteknél nincs arra kapacitás, külön ember, hogy jól utánajárjanak annak, hogy milyen munkaszerződést érdemes kötni, és mivel jár ez” - mondta.
A programvezető szerint a másik probléma az, hogy ahol csak névleg részmunkaidő a részmunkaidő – és 6 órás munkaidőben 8-10 órányi terhelést kap egy munkavállaló – annak
a rossz híre nagyon gyorsan elterjed.
Ez pedig visszatartja a munkáltatókat és a munkavállalókat is attól, hogy ezzel a lehetőséggel éljenek.