Lékhorgászna? Így tegye

InfoRádió
2017. január 12. 11:33
A tartós hidegnek köszönhetően folyamatosan vastagszik a jégréteg szabad vízterületeinken, ami kedvez a lékhorgászoknak és a téli sportok kedvelőinek. Ám ezek az elfoglaltságok egyáltalán nem veszélytelenek, számos szabályt kell betartani, hogy biztonságos legyen a téli időtöltés. Ezeket a szabályokat gyűjtötte össze a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

A legalapvetőbb szabálya, hogy csak akkor lépjünk szabad állóvíz jegére, ha az kellő szilárdságú, nem olvadt és nem mozog, valamint, ha a területre nem vonatkoznak tiltó rendelkezések. Kellő szilárdságúnak mondható a jég, ha legalább 8 cm vastag. Ha több ember szeretne egyszerre a jégen tartózkodni, illetve sportolásnál a megfelelő jégvastagság minimum 12 cm – figyelmeztetett a NÉBIH.

Folyóvizek vagy azok mellékágainak jegén tartózkodni tilos, mert életveszélyes. Szintén tilos rálépni a jégre kikötők és veszteglőhelyek területén éjszaka, valamint korlátozott látási viszonyok között, és különösen tilos ráhajtani járművel.

A NÉBIH azt javasolja, ha valaki lékhorgászni szeretne, ne egyedül tegye, így társával, társaival tudnak egymásra figyelni, és segíteni, ha baj van.

Jégre lépés előtt ajánlott megvizsgálni a jég minőségét. A legbiztonságosabb az átlátszó, egynemű állapotú jég, kevésbé biztonságos a hójég, ami az olvadás során rétegesre fagy, vagy kásásnak tűnik. A légbuborékos jég teherbírása ugyancsak kisebb.

A jégen vágott léket kötelező úgy megjelölni, hogy az minimum 50 méter távolságból már észrevehető legyen. Egy 1 négyzetméternél nagyobb léknél ez történhet például 10 cm széles, piros-fehér csíkozású szalaggal 1 méteres magasságban, de akár náddal vagy gyékénnyel is.

Amennyiben valaki beszakadást észlel, azonnal hívjon segítséget mielőtt a bajba jutott segítségére indul, mert a felkészületlen segítő saját életét is veszélybe sodorhatja – tanácsolta a NÉBIH.