„Az adventnek kettős jelentősége van a számunkra. Egyfelől felkészít bennünket a közelgő karácsonyi ünnepekre, tehát ez egy ráhangolódási időszak. Másfelől emlékezteti a keresztényeket arra, hogy az egész e világi, földi életünk egy nagy advent: Krisztus második eljövetelére várakozunk, készülünk, illetve annak a személyes életünkben való megnyilvánulására, amikor a mi személyes történelmünk véget ér” - emlékeztetett Kajtár Edvárd.
A hagyományokkal kapcsolatban a plébános elmondta: a 19. században vettük át az evangélikusoktól a koszorúállítás szokását és az adventi gyertyák elhelyezését, szertartásos meggyújtását. Említette a hajnali szentmiséket advent hétköznapjain, és ilyenkor készülnek a hittanosaikkal a pásztorjátékra, amelyet karácsony estéjén, délutánján mutatnak be a templomokban.
„A család és a szeretet ünnepének is nevezik a karácsonyt, de jó, ha már az advent idején is a családunkkal készülünk a karácsonyra, például azzal, hogy többet vagyunk együtt, és olvassuk együtt a Bibliából azokat a részeket, amelyek Krisztus érkezésére emlékeztetnek bennünket” - tanácsolta Kajtár Edvárd.
Az adventi koszorúkon három lila és egy rózsaszín gyertya van.
A színek szimbolikájával kapcsolatban a plébános elmondta: hogy a lila szín emlékeztet bennünket egy másik nagy időszakra, a nagyböjtre.
„Az advent valamikor a 600-as évek elején, az 500-as évek második felében egyfajta bűnbánati időszakként született meg, mintegy másolataként a nagyböjtnek. A lila liturgikus szín, a bűnbánatra hívja fel a figyelmünket. Ez idővel kicsit átalakult. A bűnbánati jellege valamilyen szinten megmaradt az adventnek, de nem olyan mértékben, mint a nagyböjt idején” - mesélte Kajtár Edvárd.
„A lila színű gyertyákat advent harmadik vasárnapján felváltja a koszorún a rózsaszín. A rózsaszín gyertyával jelzett vasárnapon olyan énekek és szövegek hangoznak el a napi szentmisében, amelyek Krisztus közelgő jelenlétére vonatkoznak” - folytatta.
„Közel van az, akit várunk, így a lilának a színe kicsit megfakul, rózsaszínné válik, emlékezteti a híveket arra, hogy most már egészen közel van az ünnep, tartsanak ki a készülésben, és tegyék továbbra is lelkivé azt” - magyarázta a pécsi székesegyház plébánosa.
Ez utóbbival kapcsolatban kiemelte: ez azért is hangsúlyos dolog, mert ezt a lelki készületet eléggé felváltotta egyfajta materiális, anyagi szemléletű készület. Így nagy a veszélye, hogy elsikkad a lényeg. Tulajdonképpen a karácsony Jézus születésnapi zsúrja. Ne feledkezzünk meg arról, hogy róla szól és miatta van a karácsony – emlékeztetett Kajtár Edvárd.
Népszokások
Kántálás, regölés, szentcsalád-járás, pásztorjáték és betlehemezés. Népszokások, amelyek az adventhez kötődnek, de a megkérdezett néprajzkutató szerint már csak az utóbbi kettő mondható az élő hagyomány részének.
Programok adventkor
Ingyenes korcsolyapályával, koncertekkel és népművészeti portékákkal nyit az adventi vásár az Óbudai Fő téren.