Az április 1-je óta hatályos hulladékgazdálkodási rendszer értelmében a szemétszállítási díjat a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. szedi be a lakosságtól, majd ez a társaság osztja szét a közszolgáltatást végző cégeknek a hulladék elszállításáért járó pénzt.
A rendszert a Belügyminisztérium most úgy módosítaná, hogy abban az esetben is a szerződéses közszolgáltatásnál irányadó számlázási és finanszírozási szabályok érvényesüljenek, ha egy településen már a hatóságnak kellett kijelölnie ideiglenes hulladékszállítót, például mert a korábbi közszolgáltató nem tudott gazdaságosan tovább működni.
Pogácsás Tibort, a Belügyminisztérium államtitkára az Országgyűlés plenáris ülésén azt mondta: "a törvényjavaslat hozzájárul ahhoz, hogy az egységes hulladékgazdálkodási közszolgáltatási rendszer megvalósuljon, azzal, hogy az elvégzett szolgáltatás műszaki tartalmának megfelelő finanszírozást vezeti be a nem rendszeres hulladékszállítások esetében is és így támogatja az állami szerepvállalás mellett a közszolgálati szerződések megkötését".
Turi-Kovács Béla, a Fidesz vezérszónoka a következővel indokolta a biztonságos szolgáltatás garantálására benyújtott módosítást: "ezek az ideiglenes ellátások már olyan mértékben szaporodtak el, hogy 2017-től várhatóan már 127 település szorul ilyen szolgáltatásra. Ugyanakkor ezeknek egy jelentős része, mintegy 68 település már nem lesz jogosult erre".
A szocialista Heringes Anita szerint azonban lassan az egész hulladékgazdálkodási rendszer összeomlóban van.
"Április 1-jén Önök létrehoztak egy céget, amelynek egyetlen egy feladata lenne, kiküldeni a lakosságnak a csekkeket, beszedni a pénzt és visszaosztani a közszolgáltató cégeknek. Na, ezt a feldatot nem végezte el április 1-je óta" - fogalmazott a politikus.
A jobbikos Kepli Lajos is úgy látta, hogy egy teljesen új hulladékgazdálkodási rendszerre volna szükség.
"Közel fél éves díjról szóló csekket kapott meg a magyar lakosság az elmúlt napokban, illetve fog hamarosan. Hogyan lehet az, hogy ezeket a csekkeket az elmúlt hónapokban senki nem volt képes a lakosság részére kiküldeni?" - vetette fel a képviselő.
Az LMP-s Schmuck Erzsébet úgy vélte, hogy a kormány a módosító javaslattal csupán a saját maga által létrehozott "csődtömeget söpörgeti ide-oda". A frakcióvezető olyan rendszert szorgalmazott, amelyben a szennyezőnek kellene a hulladékeltakarítás költségeit fizetnie.