A jogszabály szerint a választási bizottságoknak - a választott tagokon felül - a választókerületben induló jelöltek által delegált tagjai is vannak.
A népszavazáson a szavazatszámláló bizottságokba - országosan 8306 van - és az egy szavazókörös településeken a helyi választási bizottságokba - ebből országosan 2025 van - két-két tagot küldhetnek az Országgyűlésben frakcióval rendelkező pártok és a népszavazási kezdeményezés szervezője. Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságba (oevb) egy-egy tagot delegálhatnak a frakciók és a népszavazási kezdeményezés szervezője.
A választási bizottságok megbízott tagjait szeptember 16-án 16 óráig kell bejelenteni. Eddig a szavazatszámláló bizottságokba (és az
egy szavazókörös településeken a helyi választási bizottságokba) mindössze 70 delegáltat jelentettek be a Nemzeti Választási Iroda keddi adatai alapján.
2014-ben az országgyűlési választáson 40 854 delegált vett részt a szavazatszámláló bizottságok munkájában.
Ha a bizottságok taglétszáma - a delegálás hiánya miatt - nem éri el az ötöt, akkor a választott póttagokat kérik fel, hogy vegyenek részt a bizottsági munkában.
A frakcióknak érdekük, hogy valamennyi választási szervbe delegáljanak tagot, mivel így saját megbízottaikon keresztül győződhetnek meg a népszavazás tisztaságáról, ellenőrizhetik azt, és részt vehetnek az esetleges jogviták eldöntésében.
A választási bizottságokban ülő választott és megbízott tagoknak azonos jogaik és kötelezettségeik vannak. A megbízott tag a bizottság rendelkezésére álló valamennyi információt megismerheti. A tevékenysége során tudomására jutó személyes adatokat azonban sem az őt megbízó pártnak, sem másnak nem adhatja ki.