Tavaly 8240 beadvány érkezett az alapvető jogok biztosának hivatalához – kezdte a 2015-ös tevékenységéről szóló beszámolóját az Országgyűlés előtt Székely László ombudsman.
"Tehát társadalmi elfogadottságunk, presztízsünk meglehetősen magas az én megítélésem szerint ennek a számnak az alapján, másrészt persze szomorúak is lehetünk, mert 8240 ember érezte úgy, hogy alapjogi sérelem érte" - fejtette ki.
A beadványokból azonban, mivel tavaly a kínzás és más embertelen vagy megalázó bánásmód elleni ENSZ-egyezménynek nemzeti ellenőrzésével is kibővült a hivatal feladatköre, jelentős ügyhátralék keletkezett, összesen 3686 ügy húzódott át erre az évre.
"Valószínűleg észrevették, hogy milyen erős társadalmi visszhangja van az OPCAT tevékenységünknek. A Merényi Gusztáv fővárosi kórház zárt pszichiátriai osztályán történt ellenőrzésünknek eredményeképpen megindult a felújítás a kórházban. Ugyancsak jelentős visszhangja volt a tököli fiatalkorúak börtönében, illetve a büntetés-végrehajtás központi kórházában tett látogatásunknak is" - idézte fel.
Az ombudsman hivatala 274 ajánlást fogalmazott meg, 36 esetben a címzett nem értett egyet az ajánlással, nyolcvan ügyben pedig még nem zárultak le az egyeztetések.
Rubovszky György, az országgyűlés Igazságügyi Bizottságának elnöke emlékeztette a házat, hogy tavasszal, a testület ellenszavazat nélkül fogadta el az ombudsmani beszámolót.
Vitányi István, a Fidesz vezérszónoka kiemelve az ENSZ-egyezmények nemzeti ellenőrzésének rendszerét, elégedett volt az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek munkájával.
"Az alapvető jogok biztosának hivatala, mint a jelentésben is látható megbirkózik az új feladattal és a nemzeti megelőző mechanizmus megfelelően működik" - közölte a politikus.
A 130 fős hivatal munkájával az MSZP-s Teleki László is meg volt elégedve, ám úgy látta, hogy a szervezetnek több teendője lenne, mint amennyit el tud látni, sok helyre nem tudott elérni a hivatal.
Rubovszky György, a KDNP vezérszónokaként a beadványok számának növekedését a hivatallal szembeni bizalom növekedésével indokolta, a jobbikos Gyüre Csaba szintén elismerte a hivatal erőfeszítéseit, ám hiányolta a többségi társadalom jogainak érvényesülésére vonatkozó megállapításokat.
Az ombudsmani beszámolót a következő hetekben fogadhatja el az Országgyűlés.