A védőnő születésétől kezdve figyeli a gyerek fejlődését. Az ötéves státuszvizsgálat azért jó, mert akkor még bármilyen lemaradás fejleszthető az iskoláskorig – emelte ki Gitidisz Krisztina.
„Nem a hatéves státusz a legfontosabb, hanem az ötéves. Megnézzük, hogy áll a gyerek fejlődése önállóság szempontjából, mozgáskoordinációban. Lényeges, hogy jobb, bal vagy mindkét kezes, ezek figyelemfelhívóak lehetnek. Az életkorának megfelelően alakul-e a viselkedése, játéktevékenysége, illetve a figyelemszintje, egyáltalán le tud-e majd ülni az iskolában, tud-e koncentrálni figyelni. Ezek fontos szempontjai annak, hogy mehet-e iskolába vagy nem” - mondta a védőnő.
Hozzátette, ilyenkor hallás- és látásvizsgálat is történik, hogy amikor iskolába kerülnek, ezzel már ne legyen gond. Hatéves kori vizsgálat után már nincs szükség újabbra.
„A védőnő 0-tól 7 éves koráig vizsgálja a gyereket, a hatéves státuszvizsgálat az utolsó, amikor iskolába kerül, az iskolavédőnő veszi át. Ha marad az óvodában még egy évet, otthon találkozunk vele, és létezik egy úgynevezett beiskolázási látogatás is, de ez már nem státuszvizsgálat” - magyarázta Gitidisz Krisztina.