Nem lesz határozatképes a hétfői rendkívüli ülés

InfoRádió
2016. augusztus 21. 15:29
A kormánypártok nem támogatják az ellenzéki pártok javaslatát a levélben szavazás megkönnyítésére, ezért várhatóan nem lesz határozatképes az Országgyűlés hétfőre összehívott rendkívüli ülése.

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője jelentette be a Házbizottság ülését követően, hogy a kormánypárti frakciószövetség csupán egy fővel képviselteti magát hétfőn az Országgyűlés jobbikos frakciójának kezdeményezésére, az LMP és az MSZP támogatásával, a levélben szavazás megkönnyítéséért összehívott rendkívüli parlamenti ülésen, mert véleményük szerint a kezdeményezés politikai értelemben rendkívül aggályos.

"Nem szabad a választási eljárási törvényt és az anyagi törvényt sem módosítani hogyha a választások ki vannak tűzve. Függetlenül attól, hogy az népszavazás, időközi választás, parlamenti választás vagy önkormányzati választás. Teljesen nyilvánvaló, hogy ez a kezdeményezés alapvetően rúgja fel ezt az általános elvet, tehát itt az ellenzék fittyet hány minden demokratikus normának és szokásnak."

Néhány hete téma a közbeszédben, hogy míg a magyarországi lakcímmel nem rendelkező állampolgárok, például Erdélyből levélben is szavazhatnak az október 2-ára kiírt kvótanépszavazáson, addig a magyarországi lakhellyel rendelkező, ám külföldön dolgozó vagy tanuló magyarok, például Londonból csak a helyi külképviseleten adhatják le voksukat.

Szávay István, a Jobbik országgyűlési képviselője a Házbizottság ülését követően diszkriminatívnak és a jogállamhoz méltatlannak nevezte, hogy a jelenlegi választójogi törvény különbséget tesz a voksolók között. Dúró Dóra, a Jobbik frakcióvezető-helyettese álságosnak tartotta a Fidesz álláspontját.

"A határon túli magyaroknak valóban adtak lehetőséget a beleszólásra, de ezeket a gazdasági menekülteket kizárják a politikai közösségből. Ők maguk is elismerték, hogy túlságosan nagy terhet ró ezekre az emberekre az, hogy úgy adják le szavazatukat, hogy akár több száz kilométert kell utazniuk ezért. A magyar államnak kötelessége biztosítani minden választópolgár számára, hogy élhessen a szavazati jogával."

A rendkívüli ülés összehívását aláírásaival támogató MSZP nem kívánt reagálni az elhangzottakra, Hadházy Ákos, az LMP részéről viszont úgy látta, hogy ezzel a szabályozással a népszavazás nem csak értelmetlen, hanem illegitim is lesz.

"Hiszen illegitim az a népszavazás ahol magyar és magyar ember között különbséget teszünk, az egyik így szavazhat, a másik úgy szavazhat."

Az Országgyűlés idén júliusban - szintén ellenzéki kezdeményezésre - már tartott rendkívüli ülést, ami a kormánypártok távolmaradása miatt szintén határozatképtelen volt. Akkor Szabó Tímea, a PM társelnöke, független országgyűlési képviselőként javasolta a városligeti beruházást lehetővé tevő Liget-törvény megsemmisítését.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Nem lesz határozatképes a rendkívüli ülés
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást