Ezért sok a szarka és a varjú Budapesten

Infostart
2016. augusztus 2. 14:25
Az elmúlt 15 évben jelentősen megnőtt a fővárosban a szarkák és a varjak száma - mondta az InfoRádiónak a Magyar Madártani Egyesület szóvivője. Orbán Zoltán kiemelte, attól azonban nem kell tartani, hogy ezzel párhuzamosan az énekes madarak eltűnnének.

A nagyvárosokban és főleg Budapesten az elmúlt öt évben drasztikusan nőtt a szarkaállomány – mondta a Magyar Madártani Egyesület szóvivője.

Orbán Zoltán hozzátette: „tíz-tizenöt évvel ezelőtt egyetlenegy szarka nem költött városi környezetben Magyarországon, azóta ez a tendencia megfordult. Ugyanannak a helyzetnek vagyunk a tanúi, mint 1900-ban, amikor a fekete rigók kezdtek el beköltözni a fővárosba.”

A szóvivő megerősítette, tény a szarkák és a vetési varjak városiasodása. Hozzátette, úgy tűnik, ahol viszonylag kis területen megtelepszik négy-öt pár szarka, az énekes madarak kevésbé feltűnőek. A fekete rigók 1900-ban költöztek be a városba, azóta a természetesnél sokkal alacsonyabb a ragadozó létszám a belvárosban, a feketerigó-állomány sűrűsége teljesen torz képet mutat.

„Egy külterületi, eredeti feketerigó-élőhelyen azt tapasztaljuk, hogy másfél-két-három hektáronként költ egy pár, a Vérmezőn, a Városligetben hektáronként akár öt-hat-nyolc is, ez azt jelenti, hogy Budapest erdős részein akár tízszeres az állománysűrűség” - mondta Orbán Zoltán.

Hozzátette, amikor megjelentek a szarkák, a „fészekpredátorok”, akkor ez, a tízszeresen túlszaporodott állomány csökkenhetett ugyan, de ez még mindig nem jelenti azt, hogy el fognak tűnni és veszélyeztetett lenne a feketerigó-állomány.

„Az emberek nem szeretik a varjakat, szarkákat és a szajkókat, mert hatalmas ricsajjal jár, amikor zsákmányolnak. A fekete rigó ugyancsak eszik madártojást vagy -fiókát, de az ő vadászatuk nem jár ilyen ribillióval, nem is tűnik fel” - jegyezte meg Orbán Zoltán.

A madártani egyesület szóvivője kiemelte, az állomány arányeltolódásával nem kell foglalkozni. Mint mondta, a szervezetük nem madárrendőrség. Hozzátette, nincs ma Magyarországon olyan faj, ami egy másikat ilyen nagyságrendben veszélyeztetne, és ha lenne, akkor sem lehetne igazán beavatkozni, mert elképesztő összegbe kerülne.

„A szarka és a vetési varjú nem jó szándékából költözött be a lakott területekre, hanem a sok évszázados állományirtásnak köszönhetően ezek a rendkívül intelligens, a három-négy éves gyerek szintjén lévő madarak nem a kihalást választották. Ezt a bajt, mi hoztuk a saját fejünkre” - hangsúlyozta Orbán Zoltán.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Magunknak köszönhetjük, hogy sok a szarka és a varjú Budapesten
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást