A kormány ügyrendjéről szóló múlt hét csütörtökön megjelent határozat a kormányzati döntéshozatal szakmai előkészítő fórumaiként a közigazgatási államtitkári értekezletet és a fejlesztéspolitikai koordinációs bizottságot nevezi meg. Politikai döntéshozó szervként pedig a kormányt, a stratégiai kabinetet, a gazdasági kabinetet és a nemzetbiztonsági kabinetet.
„A kormány döntéseiben két kormánykabinet vesz részt: egy gazdasági kabinet és egy stratégiai kabinet. Mind a kettőt miniszter vezeti. Ez a kormánynak döntéshozó és döntés-előkészítő szerve, a kormányhatározat fölterjesztésére alkalmas döntéshozó szerve lesz. A kormányfő, a miniszterelnök döntése alapján nem tárcák és minisztériumok tagozódnak be a különböző kabinetekbe, hanem témák” - ismertette Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A két kabinet vezetője tagja lesz a másik kabinetnek, mellettük a tagok között sorolja fel a határozat Trócsányi László igazságügyi minisztert, valamint az éppen tárgyalt napirendi pontot előterjesztő tárcavezetőt, illetve minisztereket.
Mindkét kabinet ülésén állandó meghívottként részt vesz a miniszterelnök kabinetfőnöke, Rogán Antal is.
„Itt nem arról van szó, hogy elvonják a miniszterelnök hatáskörét. A miniszterelnök belenyúlhat utólag a kormánykabinetek döntéseibe, a kormánykabinetek döntéseit meg kell küldeni a miniszterelnöknek. Abban az esetben, ha a miniszterelnök nem ért egyet a kormánykabinetek döntéseivel, akkor a kormánykabinet vonatkozó döntése felkerül a kormányülésre, és ott újabb döntés születik, amely alapvetően Orbán Viktor miniszterelnök döntése” - fogalmazott Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa.
Lázár János egy lapinterjúban korábban arról beszélt, hogy a gazdasági kabinet a döntések költségvetésre gyakorolt hatását vizsgálja majd, a stratégiai pedig azt nézi, hogy az adott javaslat szinkronban van-e a kormány alapvető célkitűzéseivel.