„Rendkívül fontos, hogy csak reggel és az esti órákban vigyük ki a gyerekeket a szabadba. Lehetőleg 10-11 óráig és délután 4 óra után tartózkodjunk csak kint a szabadban. A déli órákban – nemcsak a csecsemőkre és a kisgyerekekre vonatkozik, hanem a felnőttekre is, hogy – lehetőleg a hűvös lakásban vagy a munkahelyen tartózkodjunk, mert a folyamatos napon tartózkodásnak súlyos következményei lehetnek” - figyelmeztetett Muzsay Géza.
Hangsúlyozta: megfelelő mennyiségű folyadékot kell fogyasztanunk, és a gyerekeket is a folyadékfogyasztásra kell ösztönözni.
„Elvileg amíg szopik egy csecsemő, az bőven fedezi a folyadékszükségletet, de ezeken a kánikulai napokon egy kis babavíz kiegészítő fogyasztása biztos, hogy nem ártalmas” - tanácsolta az egyesület alelnöke.
„Nagyobb korban egy tíz kilogrammos gyereknek a fenntartó folyadékszükséglete egy liter, egy húsz kilós gyereknél már másfél liter. Felnőttnél pedig 2-2,5 liter, 3 liter is lehet, az ilyen meleg napokon pedig még e fölé is kell menni a folyadékfogyasztásban” folytatta.
„Rendkívül fontos, hogy könnyedebb ételeket fogyasszunk, sok zöldséget és gyümölcsöt, és megfelelő mennyiségű vizet, ásványvizet” - hívta fel a figyelmet a szakember.
„Ha a nagy melegben sokat volt kint a gyerek a napon, gondolni kell arra, hogy napszúrást kaphatott. Ennek tünetei a fejfájás, szédülékenység, gyengeség, de súlyos esetben akár lázzal is járhat” - figyelmeztetett Muzsay Géza.
Ilyenkor vigyük be a hűvös szobába a gyermeket, öblítsük le, töröljük le a testét, és rendkívül fontos, hogy ebben a melegben senkit se öltöztessünk túl – tanácsolta.
„Ha kénytelenek vagyunk napon lenni, egy kalap vagy sapka jót tesz – ez különösen vonatkozik a kisebb gyerekekre, és a megfelelően magas faktorszámú fényvédő krémeket se felejtsük el, hogy megvédjük a bőrünket a káros sugaraktól” - hangsúlyozta a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének alelnöke.