A kötelező kéményellenőrzés és -tisztítás július 1-jétől ingyenes lesz a lakosságnak, költségeit az állam állja. A kéményseprés magáncégek helyett a lehető legjobb kezekbe, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz (OKF) kerül - írta a BM a közleményében.
Az Országgyűlés a múlt év novemberében döntött arról, hogy a kéményseprés kikerül az önkormányzatok feladatai közül, és az állam közfeladatként, térítésmentesen látja el azt. Ahol az önkormányzatok nem vállalták a feladatot, ott a második félévtől a katasztrófavédelem végzi kéményseprést. Ez az ország mintegy 40 százalékát jelenti, a 4,6 millió kéményből mintegy 1,8 millió kerül át a katasztrófavédelemhez - fűzték hozzá.
A BM közlése szerint az átalakításra azért volt szükség, mert a kéményseprési díjak a feladatot ellátó magáncégek miatt a többszörösére növekedtek. Továbbá rendkívül nagy különbségek alakultak ki a szolgáltatás színvonalában, rendszerességében és árában, több megyében ellátási zavarok jelentkeztek, volt ahol a kéményseprés olyan drága lett, hogy sokakat éppen ez riasztott el a rendszeres ellenőrzéstől.
"Mindannyian tudjuk, számos nem biztonságos és veszélyes kémény van, a pénz azonban nem lehet akadálya a kéményellenőrzésnek, az ingyenes szolgáltatással javítani lehet az ellenőrzések hatékonyságát" - áll a BM közleményében.
Akár a katasztrófavédelem, akár az önkormányzat végzi a szolgáltatást, az előzetes írásbeli értesítés szerinti első és második időpontban térítésmentes lesz az ellenőrzés - tudatta a tárca.
A katasztrófavédelem december óta azon dolgozik, hogy július elsején átvegye ezt a tevékenységet, a szükséges munkaerőt felvették, a szakemberek júliustól biztos állásban, biztos fizetésre számíthatnak, többnyire magasabbra, mint eddig, a kormány biztosította a szükséges pénzügyi forrásokat - közölte a BM.
A napokban megjelent és július 1-jén életbe lépő kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának szakmai szabályairól szóló miniszteri rendelet rögzíti a kéményseprő-ipari tevékenységhez szükséges személyi, szakmai és tárgyi feltételeket, a tevékenység ellátásának rendjét, az égéstermék-elvezetővel kapcsolatos műszaki, szakmai követelményeket, az ingatlan tulajdonosának és használójának kötelezettségeit, a kéményseprő-ipari szerv tevékenységéért fizetendő költségtérítést és kiszállási díjat.
A tárca azt is közölte, hogy katasztrófavédelem - amennyiben ez feltétlenül indokolt - a szakmai szempontok gondos mérlegelése után, az élet és vagyonbiztonság érdekében döntést hozhat a kötelező ellenőrzésnél gyakoribb, ingyenes felülvizsgálatról. A szabályozás az eddiginél ritkább kötelező ellenőrzést ír elő a szolgáltatók számára, az állampolgárok bármikor megrendelhetnek soron kívüli ellenőrzést.
Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke hétfőn, a Belügyminisztérium előtt tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Alkotmánybírósághoz fordulnak az eddig évente előírt kéményellenőrzések két évre ritkítása miatt. Az erre vonatkozó belügyminisztériumi rendelet az érdekvédők szerint alaptörvény-ellenes, sérti az állampolgárok egészséges, biztonságos élethez való jogát.