„Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület és a Nébih idén tavasszal együttműködési megállapodást kötött, ebbe a párbeszédbe csatlakozott be a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesülete. Ők olyan felvetéscsomaggal érkeztek hozzánk, amelynek kapcsán szükségesnek tartottuk, hogy a magyar mézágazat valamennyi szereplőjének képviselői részt vegyenek a kerekasztal-beszélgetéseken” - mondta Pleva György, a Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal igazgatója.
Hozzátette: így próbálják meg elfogadtatni azokat az intézkedéseket az Európai Unióval, amelyek Magyarországon lehetővé tették a mézpiac megtisztulását.
„Magyarországon most már csak elvétve fordulhat elő, hogy rossz minőségű, esetleg hamisított harmadik országbeli méz kerül forgalomba. Ez a tendencia már tavaly ősszel elindult, az országos főállatorvos elrendelte valamennyi harmadik országból származó méztétel bejelentését és vizsgálati kötelezettségét, ennek köszönhetően a boltok polcain szinte csak magyarországi előállítású, saját termelésű, jó minőségű méz kapható” - hangsúlyozta a Nébih igazgatója.
Pleva György elmondta, hogy a Nébih továbbra is folytatja az ellenőrzés-sorozatot, tehát minden harmadik országból származó méztételt be kell jelenteni, ennek eredményeként Kínából már nem is érkezik több méz Magyarország területére.
„Annak lehetőségét vizsgáltuk meg főként a kerekasztal-megbeszélésen, hogyan tudnánk az Európai Uniót meggyőzni arról, hogy Európa határain hasonló intézkedéseket vezessen be és kiterjesszék a bejelentési kötelezettséget, illetve a vizsgálatok gyakoriságát” - mondta Pleva György, a Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal igazgatója.