Azt várja a tárca a rendszer átalakításától, hogy egyértelműsödik a betegút, a háziorvosok, mentősök és a betegek is pontosan tudhatják majd, hogy melyik intézmény fogadja a sürgősségi ellátásra szorulókat.
„Ahol jelenleg Budapesten aktív sebészeti fekvőbeteg-ellátás zajlik egy intézményen belül, ott a sebészeti ellátáshoz való hozzáférést területi ellátási kötelezettség alapján kell hogy biztosítsa a lakosság számára. Ez egyszerűsítést jelent a beutalási rendben, a járóbeteg- és a háziorvosi-szakellátás területén és az ügymenetben is. Ha a beteg tudja, területileg melyik kórházhoz tartozik, akkor sebészet vonatkozásában azt is tudhatja, hogy ott bizonyosan fogadni fogják” - közölte Mészáros János az egészségügyi ellátórendszer működéséért felelős helyettes államtitkár.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár egy más témában rendezett keddi sajtótájékoztatón megerősítette a kórházak vezetésével rendezett valamennyi egyeztetés sikeres volt, soha nem kérdőjelezték meg a változtatás fontosságát és a rendszer működőképességét.
„A betegbiztonság drága dolog, ami most történik, nem teszi könnyebbé és olcsóbbá az ellátást, az azonban még sincs jól, hogy egy ötvenoldalas eljárásrendből kell kitalálnia a mentősnek, hogy hova viszi a beteget. Ezt szeretnénk egyszerűsíteni, lehet, hogy nehéz és drága lesz, de szeretnénk működtetni. Ki fog derülni, hogy ez mennyiben működik és mennyiben nem. A találkozókon készült jegyzőkönyvek alapján nem találtunk olyan felvetést, ami megkérdőjelezné, hogy ez működhet. Lehet, hogy lesznek az elején problémák. Hál'istennek nagy a város, sok kórház van, van benne annyi puffer, ha gond van, át lehet vinni a beteget egyik helyről a másikra. Azt szeretnénk, hogy ez ne így történjen. A kórház tényleg legyen kórház, éjjel-nappal kell tudnia működni” - jelentette ki Ónodi-Szűcs Zoltán.
A sürgősségi sebészeti ügyeleti ellátás rendszere április elsejétől indul.