Vita a méhnyakrák elleni oltásról: kell, vagy sem?

Infostart
2008. február 22. 09:10
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal egyelőre nem javasolja a méhnyakrákot okozó humánpapilloma-vírus elleni védőoltás bevezetését, mert az drága, és nem tudni, milyen hosszan nyújt védelmet - mondta az InfoRádiónak az országos tisztifőorvos. Néhány hete az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egy szakértői csoportja még javasolta a vakcina széleskörű alkalmazását.

Az InfoRádió néhány hete még arról számolt be: az OEP egy szakmai csoportja szerint meg kell találni a módját, hogy a 13-18 év közötti lányokat széles körben be lehessen oltani a méhnyakrákot okozó humánpapilloma-vírus ellen. Ennek nemcsak népegészségügyi haszna lenne, a megelőzés a szakemberek szerint olcsóbb, mint a méhnyakrák kezelése.

A méhnyakrák kialakulásáért 99 százalékban a humánpapilloma-vírus felel. Akik még nem éltek szexuális életet, azoknak a szervezetében még nincs jelen a vírus, így esetükben hatékony megelőzést jelent a vakcina. Magyarországon két önkormányzat, a százhalombattai és a budapesti, V. kerületi önkormányzat már beépítette a költségvetésétbe, hogy az említett korosztályt beoltatja. Egy oltás nagyjából 90 ezer forintba kerül.

Azt pedig az egészségbiztosító szakemberei is kiszámították: olcsóbb lenne minden érintett fiatalt beoltatni, mint a kialakult betegséget kezelni. De hogy pontosan milyen forrásból finanszírozható ez, arra egyelőre nem tudták megadni a választ.

Falus Ferenc országos tisztifőorvos azonban most azt mondta: Magyarország gazdasági helyzete nem teszi lehetővé, hogy az Európai Unióban elsőként tegye ingyenessé a vakcinát, amelyről még azt sem tudjuk pontosan, mennyi a hatóideje. Mint mondta, az eddig elvégzett tesztek ugyanis csak 5,5-6 évig tartó védettséget igazoltak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást