Lobbi vagy törvénytelen érdekkijárás?

Infostart
2007. október 5. 15:01
Százötven hivatásos lobbista és 25 civil szervezet jelentkezett be tavaly szeptember óta a hatóságokhoz, hogy hivatalosan is lobbitevékenységet végezhessen. A témában szervezett konferencián az Országgyűlés elnöke elmondta: a lobbizást nem szabad összetéveszteni a törvénytelen érdekkijárással.

A parlament, a kormány és a szakma képviselői szerint jó eredménynek számít, hogy tavaly ősz óta 150 lobbistát és 25 civil szervezetet jegyzett be hivatalos érdekérvényesítőnek a Központi Igazságügyi Hivatal. Ezen időszak alatt 26 lobbi esetet regisztráltak.

Az Országházban rendezett konferencián a szakma szereplői a 2006. szeptember 1-jén hatályba lépett lobbitörvény hatásait értékelték.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke kiemelte: a lobbizás európai gyakorlat, és törvényes. A házelnök szerint a lobbizást nem szabad összetéveszteni a törvényen kívüli érdekérvényesítéssel, például a megvesztegetéssel.

Az igazságügyi és rendészeti miniszter szerint a bejelentkezett lobbisták és szervezetek száma megfelel a várakozásoknak. Takács Albert azt mondta, szükség volt a jogszabályra, a törvény ugyanis korlátokat állított a lobbisták elé, másrészt pedig megteremtette a nyilvánosságot.

Nem fordulhatnak elő olyan esetek, amikor a lobbista és a döntéshozó megállapodnak abban, hogy a kapcsolatfelvételről egyikük sem számol be - hangsúlyozta a tárcavezető. Takács Albert hozzátette, az Igazságügyi Hivatal mostantól fel fog lépni a törvénytelenül lobbizók ellen.

A miniszter attól sem zárkózott el, hogy a konferencia tapasztalatai alapján módosítsák a jogszabályt.

Hanganyag: Nagy Tamás


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Vass László, az Elsõ Magyar Lobbi Szövetség elnöke
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást