Kende János: "A filmezés rendetlensége vonzott"

Infostart
2007. augusztus 21. 16:13
A magyar és a nemzetközi filmművészetben elért eredményeiért a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést vehette át Kende János Kossuth-díjas filmoperatőr, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektori megbízottja, a Magyar Operatőrök Társaságának elnöke.

Nevelőanyja televíziós rendező volt, és bár korábban építészmérnök szeretett volna lenni, harmadikos gimnazistaként elhatározta, hogy operatőr lesz.

A filmezés "rendetlensége", szokatlanság és változatossága vonzott - mondta Kende János az InfoRádióban.

Az operatőr, akinek első filmje az 1967-es Csend és kiáltás volt, addig dolgozott, amíg úgy érezte, ki tud találni valami újat.

Kende János Jancsó Miklóssal dolgozott a legtöbbet, tizennyolc filmet jegyeznek közösen.

Az operatőr szerint azért volt ilyen hosszú a munkakapcsolatunk, mert Jancsó Miklós mindig újítani akart, és érdeklődött az új formák, technológiák iránt.

A Kossuth-díjas operatőr elmondta: Sirokkó című filmje áll a legkevesebb - tizenkettő vagy tizennégy - beállításból, amely, amikor leforgatták, egyedülálló kísérletnek számított, később azonban másoknál természetessé vált, hogy nem dolgoznak sok snittel.

Kende János elárulta: kedvenc filmje a Csend és kiáltás, amely azért is emlékezetes számára, mert fiatalon lehetőséget kapott egy nagyjátékfilm leforgatására, ez pedig izgalommal és feszültséggel töltötte el.

Az operatőr 2002 óta nem forgat, tizenkét éve oktat azonban a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Elmondta: ez kielégíti. Tanítványai között van Pohárnok Gergely, Garas Dániel és Lukács Dávid is.

Hanganyag: Sárközi Lóránt


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást