Sokat használják a jégesőelhárító-rendszert

Infostart
2007. június 18. 12:52
Teljes kapacitással működik a jégeső-elhárítás a Dél-Dunántúlon. A rendszert fenntartó Nefela Egyesülés igazgatója az InfoRádióban elmondta: lokátorokkal figyelik a zivatarfelhők kialakulását, és ha a műszerek veszélyt jeleznek, akkor 141 talajgenerátor segítségével ezüstjodid szemcséket juttatnak a felhőkbe, amelyek megakadályozzák a nagyobb jégdarabok kialakulását. A biztosítótársaságok, az önkormányzatok és a földművelők által fenntartott rendszer idén másfél hónap alatt annyit üzemelt, mint tavaly az egész szezonban - tette hozzá az igazgató.

Háromféle módszer létezik a jégeső elhárítására: a rakétás, a repülőgépes és a Nefela Egyesülés által is végzett talajgenerátoros - mondta Huszár István.

Az igazgató kifejtette: a talajfelszínen működő, egymástól tíz kilométerre lévő generátorokkal rengeteg ezüstjodid kristályt állítanak elő, amelyeket a felhőkbe juttatva elérhető, hogy kisebb jégszemek alakuljanak ki, így a jég által okozott kár is jóval kisebb lesz. A módszerrel a jégesőt nem lehet megszüntetni, de az lehet elérni, hogy lényegesen kisebb jégszemek essenek, amelyek akár el is olvadhatnak - tette hozzá.

A védekezési időszakból másfél hónap telt el, de a rendszer annyit üzemelt eddig, mint egy átlagos évben - hangsúlyozta Huszár István.

Az igazgató elmondta, hogy a talajgenerátoros rendszer a legolcsóbb rendszer a jégeső-elhárításban. Egy forint fenntartással huszonegy forint termelési érték menthető meg a mezőgazdaságban - közölte.

Szerző: Kaposi Dávid

Hanganyag: Herczeg Zsolt


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást