Gyurcsány támogatja az "együttműködési kényszert"

Infostart
2007. június 8. 12:17
A miniszterelnök szerint szűkíteni kell az európai uniós döntéshozatalban azoknak a témáknak a körét, amit egyhangú döntéssel lehet csak meghozni. Gyurcsány Ferenc erről a "Három év az Európai Unióban, négy évre a magyar EU elnökségtől" című konferencián beszélt. A kormányfő szerint hosszú távon nem csökken a tagállamok versenyképessége közti különbség.

A történelem legsikeresebb kulturális, társadalmi és politikai közösségének nevezte az Európai Uniót a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy az unió azért lehet sikeres, mert az elmúlt években nagy történelmi ellentétek oldódtak fel, de a nemzeti identitások megmaradtak. A kormányfő nem tart attól, hogy Magyarország "fel fog oldódni" a közösségben.

Szerinte a magyaroknak rövid időn belül kettős identitásuk lesz: egy magyar és egy európai.

A miniszterelnök a "Három év az Európai Unióban, négy évre a magyar EU elnökségtől" elnevezésű konferencián, bár konkrétan nem említette, utalt az új alapszerződésre is, és azt mondta, szűkíteni kell azoknak a témáknak a körét, amelyeket egy tagállam is megvétózhat.

"Támogatjuk a kettős többségi elv alkalmazását, és általában támogatjuk, hogy növekedjen az együttműködés lehetősége, és némileg a lényszere is" - jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc szerint tovább kell bővíteni az EU-t, de ez működési zavarokhoz fog vezetni, és a tagállamok és régiók versenyképességi különbségei sem csökkennek hosszú távon.

Kovács László adó- és vámügyi biztos a 2011 első félévében esedékes magyar soros elnökséggel kapcsolatban azt mondta, abban a hat hónapban Magyarország döntheti el, hogy milyen ügyek kerüljenek napirendre az unióban.

Az elnökség egyszerre jelent felelősséget és lehetőséget, hiszen a soros elnök országra fokozott figyelem hárul Európára, de azon túl is. Gondoljunk arra, hogy egy EU-USA csúcsértekezleten 2011 első felében az Európai Uniót a magyar kormányfő fogja képviselni - mondta.

Kovács László szerint csak nemzeti összefogással lehet sikeres a magyar EU-elnökség, emellett jó kapcsolatokat kell ápolni az Európai Bizottsággal és az Európai Parlamenttel is.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást