"Elhisszük, hogy a világ valóban erőszakos"

Infostart
2007. április 21. 14:49
Az emberek immúnissá válnak az erőszakkal szemben, ha túl sok erőszakos tévéműsort néznek - mondta az InfoRádiónak a médiaszakértő, miután közfelháborodást váltott ki, hogy több amerikai tévécsatorna bemutatta a virginiai egyetemen lövöldöző diákot ábrázoló felvételeket. Róka Jolán szerint a televíziók hibáztak, amikor pisztollyal és tőrrel a kezében láttatták a 23 éves dél-koreai származású férfit.

Elhibázott volt a jelenetek naturalisztikus bemutatása, mert ezek a képsorok meghaladták az átlagemberek erőszak-befogadási és -elviselési indexét - mondta az InfoRádió nak a médiaszakértő.

Róka Jolán hozzátette: George Gerbner többször leírta azt a tényt, hogy az erőszakdózis növelése emeli az ingerküszöböt, és az "átlagos" erőszakos jelenetekre az emberek kevésbé figyelnek oda.

Torzuló világkép

Az erőszakossággal szembeni immunitás nagyon káros a befogadó számára, aki ennek hatására a világot még félelmetesebbnek tartja majd, kiszolgáltatottabbnak érzi magát, ezzel csökken a magabiztossága és az önbizalma, és torzul a világról alkotott képe - véli a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola nemzetközi és tudományos rektorhelyettese.

Róka Jolán közölte: az erőszakos felvételek bemutatásának nincs kimutatott elrettentő hatása.

A média felelős

Egyes médiaszakértők szerint az ilyen jelenetek megnézésének hatására az embereket katarzisélmény éri, amelynek során megszabadulnak a mindenkiben meglévő erőszakra való hajlamtól, ez sem bizonyított azonban - mondta a szakértő.

A médiának nagy felelőssége az emberek életszemléletének, gondolkodásmódjának befolyásolásában - fűzte hozzá Róka Jolán.

"Minél több erőszakot látunk, annál inkább elhisszük, hogy a világ valóban erőszakos" - jelentette ki a médiaszakértő.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást