Amit 1990-ben vártunk: megvalósulatlan álmok sokasága

Infostart
2007. március 30. 07:43
Tovább élünk, mint azt tizenhat éve vártuk, és telefonunk is több van. Igaz, kevesebb gyermek születik, és a közbiztonság is rosszabb. A fővárosban pedig tervek sora maradt megvalósulatlan az elmúlt tizenhat évben.

A HVG egyik összeállításában a kilencvenes évekre tekint vissza, számba véve, hogy mi jött be a rendszerváltozás utáni grandiózus tervekből. Azt írják, hogy ha minden az eredeti elképzelések szerint alakult volna, akkor már egy évtizede járna a négyes, és most épülne az ötös metró.

Az akkor vártnál jelenleg sokkal több a munkanélküli, kevesebb az újszülött és rosszabb a közbiztonság.

A megvalósulatlan tervek soksága mellett a lap kiemeli azokat a területeket is, amelyeken a másfél évtizede vártnál jobban alakult a helyzet.

A jósoltnál például tovább magasabb az átlagéletkor, és sokkal több telefonunk van, mint ahogyan azt a '90-es évek elején prognosztizálták.

A Figyelő rámutat arra, hogy az esélyegyenlőségi törvény, az ombudsmani intézmény és a jogvédők küzdelme ellenére is terjed a cigány gyerekek elkülönítése az általános iskolákban.

Ennek egyik oka az, hogy erős többségi társadalmi igény mutatkozik a romák elkülönítésére, amelyet az önkormányzatok igyekeznek kielégíteni, a pedagógusképzés hiányosságai miatt pedig a hátrányos helyzetű gyerekekkel a tanítók többsége nem tud mit kezdeni.

Előrelépésnek tekinthető, hogy az új pályázatok elbírálásánál már a nulla tolerancia érvényesül: nem kap pénzt az az iskola, amely a cigány gyerekeket elkülöníti, és nem tesz a lemorzsolódásuk ellen.

A Heti Válasz szerint az április elsejei változásokkal korántsem fejeződik be az egészségügy átalakítása. Az intézkedések nyomán újabb 30-40 kórház gazdálkodása lehetetlenülhet el. Szakemberek attól tartanak, hogy a megmaradó kórházak nem tudják majd fogadni a megszűnők körzeteinek betegeit.

Budapesten például nyolc szülészet szűnik meg, és kettő kivételével a többi ágyszámát is csökkentik.