Újabb megszorítás előtt az oktatás?

Infostart
2007. március 1. 05:38
Újabb reformra készül az oktatási tárca mind a közoktatás, mind a felsőoktatás területén. A Fidesz birtokába került minisztériumi munkaanyagban még szerepel a pedagógusi óraszámok fizetés nélküli tovább emelése, ám a tárca szerinti hivatalos dokumentumban ennek már nincs nyoma.

Bár a közoktatási és felsőoktatási törvény tavaly őszi módosításakor az ágazat szereplői azt hihették, lezárultak a reformok, úgy tűnik, hogy tavasszal új változások elé néz az oktatás. A két jogszabály módosításáról egyelőre csak szakmai egyeztetések folynak, így a változásokról keveset tudni.

Egy - a Fidesz által az InfoRádiónak is eljuttatott - munkaanyag szerint a kormány meghatározna egy minimum és egy maximum óraszámot, amelyen belül fizetés nélkül lehetne emelni a pedagógusok óraszámát. A dokumentumban szó van arról is, hogy a középiskolai kollégistáknak hétvégén térítési díjat kellene fizetniük, hogy benn maradhassanak a kollégiumban.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium azt állítja: egy másik dokumentumot küldenek szét az ágazat szereplőinek egyeztetésre.

Az InfoRádiónak is megküldött nem hivatalos szakmai munkaanyag tipográfiájában teljesen, tartalmában pedig szinte teljesen azonos a Fidesz birtokába került dokumentummal, azzal a különbséggel, hogy nem tartalmazza a pedagógusi óraszámok változásait, de a kollégistákkal kapcsolatos szigorításról szó van az írásban. Az oktatási tárcánál állítják: nincs napirenden a pedagógusok óraszámának változtatása.

Felsőoktatás

A felsőoktatásban szintén reformokra készül a kabinet. Az oktatási minisztérium szakállamtitkára a felsőoktatási kerekasztal keddi ülése után azt mondta: az új jogszabály szerint egy oktatónak csak egy főállása és egy részállása lehetne.

Emellett rögzítenék a pályakövetési rendszer részleteit is, azaz minden végzős hallgatónál nyomon követnék, hogy hol helyezkedett el, így mérve a munkaerőpiaci igényeket.

A tervek szerint bevezetnének egy új finanszírozási modellt is, amely alapján az egyetemek és főiskolák a szaktárcával kötött megállapodás alapján kapnák az állami támogatást, ennek részleteiről azonban egyelőre nem tudni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást